Sensor 100 razy czulszy od CCD/CMOS

Naukowcy z firmy Rohm oraz japońskiego instytutu AIST (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology) opracowali nowy sensor obrazu CIGS (Cu-In-Ga-Se). Urządzenie - jak twierdzą jego konstruktorzy - jest o około 100 razy czulsze od sensorów typu CCD i CMOS.

Prototypowe urządzenie jest niezwykle czułe, gdyż reaguje na naprawdę niewielką ilość fotonów - jego konstruktorzy twierdzą, że do działania wystarczy mu oświetlenie, którego natężenie wynosi 0,001 luksa. Rozpoznaje on ponadto obrazy w świetle bliskim podczerwieni, dzięki czemu może znaleźć zastosowanie np. w kamerach monitorujących.

Z lewej obraz rejestrowany przez sensor CMOS, natomiast z prawej przez sensor CIGS

Z lewej obraz rejestrowany przez sensor CMOS, natomiast z prawej przez sensor CIGS

Przechwycenie obrazu w oświetleniu, którego natężenie jest niższe od 0,1 luksa jest bardzo trudne dla przetworników zbudowanych w oparciu o krzem, takich jak stosowane powszechnie w aparatach cyfrowych fotodetektory CMOS i CCD. Z analiz twórców nowego sensora wynika, że jest on średnio stukrotnie bardziej czuły niż tradycyjne rozwiązania. Co ciekawe, jego struktura jest taka sama jak ta, którą cechują się ogniwa słoneczne CIGS (wykorzystują warstwę utworzoną z połączenia miedzi, indu, galu i selenu).

Niestety na razie nie wiadomo, kiedy nowe sensory trafią do masowej produkcji.

Źródło: Techon.nikkeibp.co.jp


Zobacz również