Serce MP3 bije 320 Kb/s!

MP3 zdaje się żyć własnym życiem. Niemal każdego dnia w Internecie pojawia się nowy koder, odtwarzacz lub skin do WinAmpa. Procesy sądowe nikogo już nie dziwią i wydają się nie odstraszać autorów oprogramowania. Z produktami komercyjnymi konkurują programy darmowe, czasem oparte na fragmentach kodu tych pierwszych. Z tego gorącego tygla niełatwo wyłowić prawdziwe złoto. Prezentujemy osiem, naszym zdaniem najciekawszych, software'owych koderów.

MP3 zdaje się żyć własnym życiem. Niemal każdego dnia w Internecie pojawia się nowy koder, odtwarzacz lub skin do WinAmpa. Procesy sądowe nikogo już nie dziwią i wydają się nie odstraszać autorów oprogramowania. Z produktami komercyjnymi konkurują programy darmowe, czasem oparte na fragmentach kodu tych pierwszych. Z tego gorącego tygla niełatwo wyłowić prawdziwe złoto. Prezentujemy osiem, naszym zdaniem najciekawszych, software'owych koderów.

MP3 to czysta forma chaosu. Do takiego wniosku można dojść po bliższej analizie dostępnych dziś programów do tworzenia plików w tym formacie. Odeszły w niepamięć czasy, gdy ripper był ripperem, a encoder - encoderem. Do edycji tagów ID3 były wyspecjalizowane narzędzia, a kolekcję plików wypalało się na płytach CD-R za pomocą oprogramowania dostarczonego z CD-Recorderem. Nie znaczy to, że tęsknimy za taką, wcale nie tak odległą, przeszłością, ale obecne programy wymykają się starym definicjom. Można by rzec - prawdziwych ripperów już nie ma... Ich miejsce zajęły zintegrowane aplikacje, zapewniające wiele dodatkowych funkcji (np. MusicMatch Jukebox, Real), lub mniej rozbudowane ripencodery (Audioactive, Audiocatalyst). Zamieszczamy także opis darmowych programów, będących w zasadzie kodekami, zastępującymi niepodzielnie królującego Fraunhoffera. taraliśmy się tak dobrać listę prezentowanych programów, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Voila!

Audioactive Production Studio Pro 2.04

Efektem bezpośredniej współpracy producenta Audioactive Production Studio, firmy Telos, z Laboratorium Fraunhoffer Gesellschaft z Niemiec, twórcą MPEG Layer 3, jest powstanie programu uznawanego za jeden z najlepszych spośród dostępnych koderów. Szybkość kodowania (wzrost o ok. 20% w porównaniu z wersją 1.54) oraz jakość otrzymanych plików MP3 nie pozostawiają wiele do życzenia. Program wykorzystuje oryginalny kodek Fraunhoffer MPEG Layer 3, oferując bitrate od 8 do 256 Kb/s.

Na liście dodatkowych funkcji znajduje się: kodowanie do formatów asf i swa (shockwave), dekodowanie z MP3 do WAV, obsługa CDDB, konwersja bitrate'u na mniejszy, automatyczne przesłanie plików na serwer FTP, prosty edytor tagów ID3 oraz kalkulator, umożliwiający obliczenie wielkości plików po konwersji. Tym, co może zniechęcać do zakupu, jest cena.

www.audioactive.com/

Cena: 149,95 USD#####

Audiocatalyst 2.1

Audiocatalyst to wynik połączenia Audiograbbera z technologią firmy Xing Technologies. W rezultacie otrzymaliśmy program ze sprawdzonym, przyjemnym interfejsem, wyposażony w najszybszy dostępny kodek. Moduł zgrywający płyty CD Audio umożliwia wykorzystanie menedżerów ASPI i MSCDEX lub karty dźwiękowej. Obsługa CDDB, ID3 to standard w tego typu programach. Audiocatalysta wyróżnia przydatny i funkcjonalny moduł normalizacji plików WAV wyposażony w interfejs graficzny. Polecamy maniakom szybkości.

www.xingtech.com/MP3/

Cena: 29,95 USD######

BladeEnc 0.91

Liczba dostępnych wersji dla różnych systemów operacyjnych jest ogromna - Windows, Linux, UnixWare, Solaris, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, BeOS, OS/2. Autor programu Tord Jansson udostępnił kod źródłowy na licencji LGPL, ale nie jest to jedyna przyczyna dużej popularności tego kodera. BladeEnc to, podobnie jak Lame i Plugger+, bezpłatna alternatywa dla kosztownych produktów komercyjnych. Wolniejszy, w porównaniu np. z Lame, algorytm zapewnia jednak bardzo dobrą jakość empetrójek. Właśnie na doskonałą jakość odtwarzanej muzyki postawił Tord Jansson, mniejszą uwagę poświęcając kompresji. Twórca poleca używanie BladeEnca z bitratem 256 Kb/s. Zainteresuje zwłaszcza fanatyków czystego brzmienia, dla których wielkość plików jest sprawą drugorzędną. Warto śledzić rozwój tego kodera, gdyż plany autora zapowiadają się interesująco.

http://bladeenc.MP3.no/

Freeware

Easy CD-DA Extractor 4.2.0

Ten klasyczny już ripper dzięki plug-inom stał się konkurencją dla programów, takich jak Audiocatalyst czy Audioactive Production Studio. W kopiowaniu płyt CD Audio nie ma sobie równych. Poprawnie obsługuje zdecydowaną większość dostępnych napędów CD i DVD. Ponadto nie ma potrzeby konfigurowania modułu rippującego, kłopotliwej dla tych, którzy będą robić to pierwszy raz... Na stronie producenta znajdują się plug-iny popularnych kodeków: Lame, BladeEnc i nawet Fraunhoffera (tylko do 56 Kb/s). Przygotowano także plug-in w polskiej wersji językowej. Należy także nadmienić o możliwości współpracy z CDDB.

www.poikosoft.com/cdda/

Cena: 29,95 USD######

Lame 3.84

Koder opracowany początkowo na Linuxa, dziś dostępny na wielu platformach, w tym również Win32. Działa szybko i dokładnie. Twórcy posłużyli się kodem źródłowym ISO, wprowadzając zmiany, wpływające na poprawę jakości i szybkości kodowania. W maju 2000 r. ostatecznie pozbyto się zapożyczonego kodu i od tej pory Lame jest udostępniony na licencji GPL. Dzięki temu twórcy nie mają problemów z patentami, które nękają np. BladeEnc. Jedyny z darmowych koderów obsługujący VBR (Variable Bitrate) oraz joint stereo. Tworzy empetrójki w zakresie bitrate'u od 8 do 320 Kb/s. Dla nas wciąż Numer Jeden.

www.sulaco.org/MP3/

Freeware

MusicMatch Jukebox 5.10

Program ten oferuje ma więcej funkcji niż typowy ripper/encoder. MusicMatch to wszechstronna szafa grająca. Lista dostępnych funkcji wersji darmowej (w dużym skrócie): kodowanie z wykorzystaniem zainstalowanych w systemie kodeków, nagrywanie płyt z plikami MP3, tworzenie okładek na ww. płyty, plug-iny wizualizacji, odtwarzanie plików audio, CDDB, obsługa przenośnych playerów (Nomad, Rio i in.), SHOUTcast, ICEcast... Jeśli to nie wystarczy, dodajmy skiny, wsparcie dla ID3v.2 i możliwość stworzenia kolekcji wszystkich posiadanych plików muzycznych. Resztę odkryjecie sami. Produkt konkurencyjny dla RealJukeboxa. Polecany szczególnie zwolennikom rozwiązań typu: all-in-one.

www.musicmatch.com/

Cena wersji Plus: 29,99 USD####