Serce grafiki

Decydując się na wybór karty graficznej 3D, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości chipsetu (zestawu układów), na którego bazie została ona zbudowana.


Decydując się na wybór karty graficznej 3D, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości chipsetu (zestawu układów), na którego bazie została ona zbudowana.

Serce grafiki

Zestawienie procesorów graficznych

Rynek procesorów graficznych to w ostatnim czasie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu komputerowego. W konstruowaniu wydajnych chipsetów graficznych rywalizuje 10 firm, a każda z nich ma w ofercie co najmniej dwa, trzy procesory graficzne. Najnowsze chipsety graficzne częstokroć przewyższają parametry procesora pod względem technologii wykonania (najnowszy procesor Pentium III, Intel produkuje jeszcze w technologii 0,25 mikrona, gdy nVIDIA już zapowiada wprowadzenie do sprzedaży układu graficznego GeForce wyprodukowanego w technologii 0,22 mikrona) oraz liczby tranzystorów wykorzystanych do ich konstruowania (dla porównania Pentium III zawiera 9,5 mln tranzystorów, najnowszy AMD Athlon K7 - 22 mln, najnowszy układ graficzny nVIDIA GeForce256 ma ich natomiast około 23 mln).

Cały wysiłek producentów układów graficznych skierowany jest niemal wyłącznie na potrzeby rynku rozrywkowego, a konkretnie twórców i odbiorców gier komputerowych. W tej kwestii nie zmieniło się wiele od dnia, gdy na rynku ujrzeliśmy pierwszy prawdziwy akcelerator grafiki 3D - kartę Voodoo. Obecnie superwydajne procesory graficzne najczęściej pełnią w naszych domach rolę przyrządów do zabawy i bynajmniej nikogo to dzisiaj nie dziwi, gdyż to właśnie gry stawiają kartom graficznym największe wymagania sprzętowe.

Inżynierowie w pocie czoła pracują nad stworzeniem jeszcze wydajniejszego akceleratora 3D, z którego programiści, piszący kolejną grę 3D o oszałamiającej grafice i nowych zaskakujących efektach, potrafią wycisnąć ostatnie moce. Wszyscy wydają się być zadowoleni - firmy wprowadzają na rynek coraz to nowsze produkty, programiści mogą tworzyć coraz to efektowniejsze aplikacje, użytkownicy dysponują coraz większym arsenałem, umożliwiającym doskonałą zabawę. Rynek sam się “kręci”.

Począwszy od roku 1997 w dziedzinie konstruowania wydajnych chipsetów graficznych konkuruje - z mniejszymi lub większymi sukcesami - około 10 firm. Każda z nich ma w ofercie co najmniej dwa, trzy procesory graficzne:

3dfx: Voodoo, VoodooRush, Voodoo2, Banshee, Voodoo3

zapowiadany: Voodoo4 Napalm

3DLabs: Permedia2, Permedia3, seria Glint (pomijam układy profesjonalne, jak procesory Gamma itp.)

ATI Technologies: RageII, RagePro, Rage128

zapowiadany: Rage128Pro

Intel: i740, i752.

Matrox Graphics: MGA-2064W, MGA-1064/1164SG, MGA-2164W, MGA-G100, MGA-G200, nowość MGA-G400

NEC/Video Logic: PowerVR, nowość PowerVR 250

NumberNine: Ticket To Ride IV

nVIDIA: RIVA128, RIVAZX, RIVA TNT, RIVA TNT2, nowość GeForce 256.

Rendition: Verite1000, Verite1100, Verite2200, zapowiadany: Verite 3300

S3: Savage3D, Savave4, zapowiadany: Savage 2000 i 2000+

Aby nie wypaść z wyścigu, każdy z producentów stara się utrzymać swoje produkty w ścisłej czołówce, poprzez wdrażanie najnowszych osiągnięć technologicznych (np. filtrowanie trójliniowe, filtrowanie anizotropowe, wykorzystanie architektury AGP, multiteksturowanie). Wkrótce jednak wszystkie najnowsze układy graficzne osiągną podobną wydajność, a wtedy o wyborze konkretnego modelu zadecydują dodatkowe możliwości karty, np. efekty wypukłości na elementach grafiki 3D, nowsze sposoby cieniowania i obróbki obrazu, sprzętowe wspomaganie odtwarzania filmów DVD, możliwość równoczesnego podłączenia do karty dwóch monitorów.