Serial ATA w drugiej wersji

Podczas Intel Developer Forum firmy współpracujące z Intelem nad opracowywaniem nowych interfejsów dyskowych (Seagate, Silicon Image, ServerWorks, CATC) pokazały szereg nowych układów, zwiększających funkcjonalność SerialATA. Pokazano też po raz pierwszy napędy pracujące z interfejsem Serial ATA II, który trafi do nowych modeli napędów jeszcze w tym roku. Ciekawostką była pierwsza nagrywarka DVD+R/+RW wyposażona w interfejs SerialATA 150.

Napędy zgodne ze specyfikacją Serial ATA II będą dysponowały możliwością aż dwukrotnie wyższego transferu danych, niż urządzenia pierwszej generacji. Maksymalna przepustowość zwiększy się ze 150 MB/s do 300 MB/s. Będą one również wyposażone w funkcje Command Queuing, czyli kolejkowanie danych. Ta funkcjonalność trafiła już do prototypowych modeli Serial ATA I, które można było zobaczyć w działaniu podczas forum. Jeśli wierzyć zaprezentowanym benchmarkom (I/O Bench) kolejkowanie daje ok. 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do modeli bez tego rozwiązania.

Zewnętrzne SerialATA

Kolejna możliwość stająca przed producentami napędów dyskowych, to produkcja zewnętrznych dysków twardych z interfejsem Serial ATA.

W drugiej wersji standardu zwiększono również maksymalną długość przewodu łączącego napęd z kontrolerem. Teraz może mieć on nie 1 lecz aż 6 metrów.

Jest to istotne, bo na stoiskach firm opracowujących urządzenia z Serial ATA widziałem koncentrator dysków tego standardu, gdzie w środku niewielkiej obudowy zostały zainstalowane 4 napędy Segate Barracuda V 200 GB (w Serial ATA II może być do 15 napędów połączonych ze sobą w "rozgałęziaczu"), które następnie komunikowały się z kontrolerem w pececie za pośrednictwem jednego kabla. Łatwo sobie wyobrazić jak dużo zyskujemy na ograniczeniu plątaniny kabli i możliwości umieszczenia dysków nawet w odległym pomieszczeniu.