Serial The Last of Us – informacje i ciekawostki. Czy morderczy grzyb istnieje naprawdę? Kim są Bill i Frank?

Oczekiwanie na adaptację słynnej gry studia Naughty Dog dobiegło wreszcie końca – The Last of Us z wielkim sukcesem wystartowało na platformie HBO Max. Zanim jednak zabierzesz się za oglądanie serialu, poznaj podstawowe informacje o upiornym świecie apokalipsy.

fot. HBO Max

The Last of Us – przebój świata gier

The Last of Us to gra komputerowa, stworzona przez studio Naughty Dog i wydana przez Sony Computer Entertainment. Jej akcja rozgrywa się 20 lat po wybuchu potwornej epidemii, w wyniku której ludzkość została zdziesiątkowana. Fabuła koncentruje się na przemytniku Joelu oraz nastoletniej dziewczynce Ellie. Bohaterowie przemierzają zrujnowane Stany Zjednoczone, starając się przetrwać mimo zagrożenia ze strony zmutowanych zakażonych i zdrowych, acz pozbawionych skrupułów ludzi.

Wydane w 2013 roku The Last of Us zostało uznane za drugą najlepszą grę sezonu i otrzymało szereg nagród. Kontynuacja, czyli The Last of Us Part II ukazała się w roku 2020 – opowiadała ona o wydarzeniach rozgrywających się 5 lat od zakończenia części I. Również i ta gra została obsypana nagrodami. Do cyklu zalicza się również dodatek – The Last of Us: Left Behind, ukazujący wydarzenia z przeszłości Ellie.

Zobacz również:

Gracze i krytycy docenili serię za wciągającą fabułę, charyzmatycznych bohaterów, oryginalną koncepcję apokalipsy, a także za wysokiej jakości grafikę, ścieżkę dźwiękową i grę aktorską. Nie bez znaczenia dla sukcesu gry była także brutalność świata przedstawionego oraz duże stężenie gore.

Zabójczy grzyb

Akcja serialu rozgrywa się w roku 2023. 20 lat wcześniej ludzkość została niemal całkowicie eksterminowana w wyniku epidemii wywołanej przez zmutowanego grzyba z rodziny Cordyceps. Wnikające do organizmu człowieka zarodniki atakują jego tkanki i przejmują kontrolę nad ofiarą. Zarażony zmienia się wówczas w bezwolne i jednocześnie krwiożercze monstrum przypominające zombie. W kolejnych stadiach zakażenia Cordyceps zaczyna porastać całe ciało i niszczyć organy, zmieniając człowieka w bryłę grzyba.

Infekcji można nabawić się w wyniku ugryzienia przez zarażonego, ale również w wyniku kontaktu z mackami grzyba.

Co ciekawe, rodzina grzybów o nazwie Cordyceps (maczużnikowate) istnieje naprawdę. Są one pasożytami, które atakują bezkręgowce i inne grzyby. Po dostaniu się do organizmu żywiciela (np. mrówki) grzybnia porasta tkanki ofiary i przejmuję kontrolę nad jej systemem nerwowym. W ostatnim stadium zakażenia z ciała zwierzęcia wyrasta pełen zarodników owocnik.

Serial The Last of Us – informacje i ciekawostki.  Czy morderczy grzyb istnieje naprawdę? Kim są Bill i Frank?

Zarażony / fot. Sony Computer Entertainment

Zarażeni

Zakażeni są bez wątpienia najbardziej niebezpiecznymi wrogami w świecie The Last of Us. Warto przy tym podkreślić, że twórcy serialu, podobnie jak w przypadku gry, unikają określenia zombie. W grach istnieje kilka rodzajów zainfekowanych, rozróżnianych w zależności od stopnia rozwoju grzyba. Są to: biegacze, czyhacze, klikacze, człapacze i purchlaki. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym trudniejszym przeciwnikiem staje się zarażony.

Więcej na temat zarażonych dowiesz się z naszego artykułu Kim są klikacze ? Rodzaje zarażonych w serialu The Last of Us

Bohaterowie

Główni bohaterowie serialu to Ellie i Joel, jednak oprócz nich w świecie The Last of Us znajduje się sporo innych, barwnych postaci. Każda z nich ma swoją, zwykle tragiczną historię. Jeśli przed seansem serialu HBO Max chcecie poznać jego bohaterów, zajrzyjcie do naszej galerii.

Serial The Last of Us – bohaterowie

FEDRA

Federal Disaster Response Agency to organizacja powstała ze szczątków rządu USA. W jej skład wchodzą m.in. członkowie dawnego Departamentu Obrony i żołnierze. W pierwszych dniach epidemii FEDRA przejęła władzę w kraju i dowództwo nad armią, a także ogłosiła stan wojenny. Niezarażeni cywile zostali przez członków Agencji przeniesieni do stref kwarantanny zlokalizowanych m.in. w Bostonie, Seattle i Pittsburghu.

Świetliki

Militarne rządy FEDRY i brak sukcesów w powstrzymaniu epidemii doprowadziły do powstania Świetlików – organizacji rebeliantów starającej się obalić Agencję i zrekonstruować rząd. Na czele organizacji stoi Marlene. Oddziały Świetlików rozrzucone są po całym kraju, a ich członkowie dokonują ataków na strefy FEDRY. Działania rewolucjonistów są jednak mało skuteczne. Drugą gałęzią ich działalności są próby stworzenia szczepionki, która mogłaby zwalczyć epidemię.

Ocalali

Niewiele mniejsze zagrożenie od zarażonych stanowią zdrowi ludzie. W strefie kwarantanny armia pozbywa się każdego podejrzanego o zakażenie lub przynależność do Świetlików.

Poza murami Bostonu ostatni ocalali żyją samotnie lub skupiają się w małych grupach nastawionych na przetrwanie bez względu na cenę. Dopuszczają się porwań, gwałtów, mordów i innych aktów okrucieństwa. Wśród rozmaitych grup ocalonych znajdują się też kanibale i członkowie fanatycznego kultu.

Do mrocznego i jednocześnie hipnotyzującego świata serialowego The Last of Us można wejść od 16 stycznia 2023 roku.