Jeśli zastanawiasz się, jakich seriali warto wypatrywać w 2023 roku, zajrzyj do mojego zestawienia najciekawszych premier nadchodzących miesięcy.
Pod względem seriali rok 2023 zapowiada się skromniej od poprzednika – w ciągu najbliższych miesięcy niestety nie czeka nas aż tyle serialowych superprodukcji. Na razie nie ma co liczyć na nowe sezony Stranger Things, Rodu Smoka, Pierścieni Władzy, czy Willow a co za tym idzie, internetowych forów nie będą tak silnie rozpalać teorie spiskowe i geekowskie awantury. Z kolei na seriale typu Mroczna Wieża czy Warhammer przyjdzie nam jeszcze długo czekać. Oczywiście w tym roku otrzymamy kilka propozycji od Marvela (Secret Invasion, Loki 2 czy Ironheart), ale żadna z tych produkcji raczej nie będzie mogła się równać z zeszłorocznymi monumentalnymi opowieściami fantasy.
Zostawia to pole do popisu nieco mniej rozreklamowanym serialom, którym trudniej przebić się w natłoku wielkich streamingowych hitów. Nie ukrywam, że bardziej kameralne, skoncentrowane na opowiadaniu historii produkcje są bliskie mojemu sercu. W nadchodzącym roku wypatruję więc seriali nietypowych, odróżniających się do głównego nurtu, którego kierunek mocno wyznacza Netflix. Jeśli i Was zmęczył już popkulturowy dyktat tej platformy, zajrzyjcie do poniższej galerii. Znajdziecie w niej produkcje, które w nadchodzącym roku zagoszczą w innych serwisach streamingowych.
Do zestawienia wybrałam zarówno świeże produkcje, które w 2023 roku pierwszy raz ujrzą światło dzienne, jak i kolejne sezony seriali debiutujących w poprzednich latach. Nie wszystkie z nich mają wyznaczone daty premier – pod uwagę wzięłam również te serie, które zostały jedynie luźno zapowiedziane na nadchodzący rok.
Premiery seriali w 2023 roku – tego nie można przegapić
Premiery seriali w 2023 roku – tego nie można przegapić ()
9. Gen V (Amazon Prime Video)
9. Gen V (Amazon Prime Video)
Premiera: 2023
Sporej grupie fanów fantastyki Amazon podpadł za sprawą Pieścieni Władzy, czyli adaptacji prozy Tolkiena z piekła rodem. Mimo tego, Prime Video wciąż ma w zanadrzu kilka całkiem udanych produkcji, a The Boys zdecydowanie są jedną z nich. Władze platformy postanowiły kuć żelazo, póki gorące i zamówiły spin off serialu o psychopatycznych herosach.Gen V ma opowiedzieć o superbohaterskim narybku uczęszczającym do elitarnego college'u sponsorowanego przez korporację Vought...
Połączenie młodych Amerykanów, elitarnych studiów i nadludzkich mocy oczywiście nie może skończyć się dobrze. Wygląda na to, że po świecie mediów i wielkich korporacji (heh), Amazon ma zamiar stworzyć satyrę amerykańskich uczelni. Trailer serialu obiecuje soczystą jatkę, mam jednak nadzieję, że Gen V będzie czymś więcej niż krwawą rzeźnią z gimbazjalnym humorem. Liczę na solidną dawkę pastiszu, złośliwej satyry, porządnego aktorstwa i cameo Ojczyznosława.
8. Shrinking (Apple TV)
8. Shrinking (Apple TV)
Premiera: 27 stycznia
Apple TV ma w swojej ofercie sporo nietypowych seriali i wszystko wskazuje na to, że Shrinking będzie jednym z nich. Sam tytuł serialu to gra słów: shrink w potocznej angielszczyźnie oznacza psychiatrę, ale czasownik shrinking oznacza także kurczenie się, zmniejszanie. Takie odczucia z pewnością towarzyszą głównemu bohaterowi serialu. Jimmy jest terapeutą, ale także ojcem i mężem, cierpiącym po stracie żony. Próbując ratować resztki normalności, decyduje się na specyficzną życiową strategię: postanawia zawsze i wszędzie mówić prawdę, choćby była ona niewyobrażalnie brutalna.
W rolę Jimmy'ego wcieli się Jason Segel, znany z serii Jak poznałem waszą matkę. Jeśli to niewystarczający powód, by sięgnąć po serial, istnieje jeszcze jeden – Harrison Ford. Aktor wcieli się w psychoterapeutę Phila Rhodesa, autora nowego rodzaju terapii poznawczo-behawioralnej. Sam doktor cierpi jednak na Parkinsona, a własne problemy zbliżają go do Jimmy'ego. Brzmi smutno? Niekoniecznie. Apple TV nie raz udowodniło, że w swoje produkcje potrafi wplatać solidne dawki humoru.
7. Secret Invasion (Disney+)
7. Secret Invasion (Disney+)
Premiera: 21 czerwca
Nie da się ukryć, że mój zapał względem produkcji Marvela jest coraz mniejszy. Franczyza co prawda wciąż ma pewien urok, jednak po 15 latach trudno nie zauważyć zmęczenia materiału. MCU potrzebuje powiewu świeżości, a Secret Invasion (czy jak chcą polscy tłumacze – Tajna Inwazja) sprawia wrażenie, jakby mogła ten powiew zapewnić.
Nowy serial z marvelowskiego uniwersum zapowiada się na dość mroczną, szpiegowską opowieść, przeznaczoną dla trochę starszych widzów. Poważny ton, zszargani życiem bohaterowie i dość niejednoznaczny konflikt pozwalają żywić nadzieję, że scenariusz tej produkcji będzie liczył więcej niż trzy strony. Dodatkowo mam szczerą nadzieję, że Secret Invasion bliżej będzie do pomysłowego WandaVision niż przereklamowanego Lokiego, a sam serial zrobi dla MCU to samo, co Andor dla Gwiezdnych Wojen – wprowadzi nową formułę.
6. Legenda Vox Machiny (Amazon Prime Video)
6. Legenda Vox Machiny (Amazon Prime Video)
Premiera: 20 stycznia
Animacja fantasy pełna brudnego humoru, przerysowanej przemocy i niepoprawnych bohaterów to szalona i zaskakująco miła odskocznia od "poważnych" produkcji. Oparty na kampanii D&D serial opowiada o losach grupy najemników zmagających się z tradycyjnymi problemami fantastycznego świata – zirytowanymi królami, hordami wampirów, rozwścieczonymi smokami, karczmarzami, chcącymi odzyskać swoje pieniądze... Legenda Vox Machiny jest lekka, zwariowana i kompletnie bezpretensjonalna, idealna na poprawę nastroju.
Jeśli chodzi o drugi sezon, najbardziej nie mogę doczekać się nowych piosenek niezrównanego barda Scanlana. Jestem też szczerze ciekawa, czy ekipa zrealizuje swój plan wtargnięcia do wnętrza smoka...
5. Slow Horses – sezon 3 (Apple TV)
5. Slow Horses – sezon 3 (Apple TV)
Premiera: 2023
Kameralny serial o grupce agentów to szpiegowska opowieść z prawdziwego zdarzenia – bazująca na solidnym scenariuszu, a zamiast kosztownego efekciarstwa proponująca konsekwentnie budowane intrygi i pełnokrwistych bohaterów. Tytułowe "kulawe konie", to jeden z największych atutów serialu i nie mogę się doczekać, by ponownie spotkać tę smutną bandę przegrywów. Od typowych filmowych szpiegów odróżnia ich nietypowa pechowość i skłonność do popełniania dziwnych błędów. Jednocześnie nie można im odmówić uroku, ze szczególnym uwzględnieniem zaskakująco obrzydliwego Jacksona Lamba, brawurowo zagranego przez Gary'ego Oldmana
Po dwóch świetnych sezonach nie da się nie wypatrywać kolejnego. Czy trzeci sezon pozwoli rozkwitnąć bystrej, acz niedocenionej Catherine Standish (Saskia Reeves)? Czy Spider wyląduje w Slough House? I czy Lamb wreszcie wypierze płaszcz?
4. The Bear – sezon 2 (Disney+)
4. The Bear – sezon 2 (Disney+)
Premiera: 2 sierpnia
Serialowy czarny koń roku 2022, mała i piekielnie intensywna produkcja opowiadająca o pracownikach pewnej jadłodajni w Chicago. Brzmi nudno? Obejrzyjcie choć jeden odcinek The Bear, a przekonacie się, że to słowo nie istnieje w słowniku twórców serialu. Wśród skwierczących patelni, strzelających w górę płomieni, zgrzytających noży i niekończących się awantur toczy się opowieść o ludziach próbujących zrealizować swoje marzenia, pogodzić się z przeszłością lub nadać życiu jakikolwiek sens.
Carmy (Jeremy Allen White) jest młodym szefem kuchni, robiącym niezłą karierę w patologicznym świecie luksusowych nowojorskich restauracji. Ostatnie czego chce, to powrót do rodzinnego Chicago i praca w zapuszczonym barze. A jednak gdy jego brat popełnia samobójstwo, Carmy przejmuje upadający, pozbawiony ładu i składu biznes. Pierwszy sezon The Bear to wielka tragikomiczna walka młodego szefa z niepokornym personelem, długami, rozpadającym się budynkiem, depresją i destruktywnym kuzynem. Carmy'emu i jego ekipie nie sposób nie kibicować – to szaleństwo jest zaraźliwe.
3. The Last of Us (HBO Max)
3. The Last of Us (HBO Max)
Premiera: 16 stycznia
Adaptacja The Last of Us to bez wątpienia jedna z największych serialowych premier roku i po prostu nie da się nią nie ekscytować. Choć nie jestem szczególnie przekonana do Belli Ramsey jako Elli i Pedro Pascala jako Joela, jestem szczerze ciekawa, jak wypadną w powierzonych im rolach. Najważniejsze pytanie brzmi jednak, czy serial HBO zdoła przełamać nieciekawą passę produkcji opartych na grach komputerowych? Czy będzie to adaptacja z prawdziwego zdarzenia, która odda sprawiedliwość kultowej opowieści?
Od serialowego The Last of Us przede wszystkim oczekuję dwóch rzeczy: przerażających zombie i angażującej historii. Dzięki trailerowi można przekonać się, że HBO nie oszczędzało na produkcji – spora szansa, że zrujnowane miasta będą wyglądały naprawdę spektakularnie, sceny akcji będziemy oglądali na brzegu fotela, a zmutowane potwory porażą nas malowniczą obrzydliwością. Warner Bros., nie zepsujcie tego.
2. Sukcesja – sezon 4 (HBO Max)
2. Sukcesja – sezon 4 (HBO Max)
Premiera: 27 marca
Z sezonu na sezon Sukcesja płonie coraz jaśniejszym ogniem hojnie podlewanym wybitnymi aktorskimi popisami, ostrymi jak brzytwa dialogami i odjechanym humorem. Od 2018 roku Logan Roy (Brian Cox) i jego dzieci zapewniają widzom szaloną jazdę bez trzymanki, która w finale 3. sezonu otrzymała zwieńczenie w formie spektakularnej rodzinnej dramy.
Liczę, że 4. sezon Sukcesji zszarpie mi nerwy jeszcze bardziej niż 3 poprzednie. Liczę, że Royowie naprawdę rozpoczną walkę na noże, nic nie potoczy się zgodnie z planem, a plot twisty nie pozwolą mi pozbierać się przez tydzień dzielący odcinek od odcinka. Oczywiście liczę też na świeżą dawkę ponurego cynizmu Logana, nową porcję niepodrabialnych żartów Romana (Kieran Culkin) i solidną dostawę krindżu od kuzyna Grega. Mam nadzieję, że nie zawiedzie też Shiv (Sarah Snook) i Tom (Matthew Macfadyen) z lubością nurzający się w trujących oparach swojego związku. Sukcesja jest bowiem najlepsza wtedy, gdy jej bohaterowie są najgorsi.
1. Rozdzielenie – sezon 2 (Apple TV)
1. Rozdzielenie – sezon 2 (Apple TV)
Premiera: 2023
Pierwszy sezon serialu Apple najlepiej podsumować zdaniem Więcej pytań niż odpowiedzi. Thriller science-fiction o pracownikach tajemniczej korporacji to pełna absurdu, groteski i satyry opowieść niepodobna do żadnego innego serialu. Mroczne, zaśnieżone pejzaże małego amerykańskiego miasteczka, monumentalne przestrzenie firmowych budynków, retrofuturystyczne wnętrza, a wreszcie groteskowe rytuały korporacyjnego świata sprawiają, że świat Rozdzielenia emanuje dziwnością, która niepokoi, ale i wciąga.
Finał pierwszego sezonu uchylił rąbka tajemnicy akurat na tyle, by pokazać, że serialowa intryga sięga naprawdę głęboko, a jednocześnie sprowokować wielką porcję pytań i wątpliwości. Co dokładnie stało się z żoną Marka S. (Adam Scott)? Jaki los zgotuje Lumon nieposłusznym pracownikom? Czym tak naprawdę zajmuje się korporacja rodziny Eagan? I o co chodzi z tymi kozami? Jedno jest pewne: nikt nie mógł podejrzewać, że Ben Stiller może stworzyć tak genialny serial.
Do galerii trafił serialowy top of the top, jednak w 2023 dam również szansę 4. sezonowi True Detective, 5. sezonowi Fargo, psychodelicznej Kowbojce z Kopenhagi od Nicolasa Windinga Refna, hippisowskiemu Daisy Jones & The Six czy animowanej Velmie. Mocno liczę też na czarne konie, które na razie nie przykuwają większej uwagi, ale mogą okazać się zaskakującymi serialowymi odkryciami.
Kino jest jej bliskie od dzieciństwa – pasjonowała się wtedy Zorro i Jamesem Bondem, a po seansie Indiany Jonesa postanowiła zostać archeolożką. Ostatecznie ukończyła jednak filmoznawstwo. Filmy notorycznie zdradza z serialami i po cichu uważa, że są o wiele ciekawsze. Ciągle planuje grać w RPGi, ale tak naprawdę wolałaby obejrzeć ich ekranizacje. Najbardziej lubi fantastykę, westerny i thrillery. Gdy akurat niczego nie ogląda, bawi się z kotem, podlewa rośliny, tupie na rave'ach albo poluje na rzeczy vintage.