Szukasz thrillera, który warto obejrzeć w Halloween? Oto 8 seriali fabularnych z gatunku true crime, które zabiorą Cię w podróż do umysłów seryjnych zabójców i psychopatów.
fot. Apple TV
Halloweenowe filmy i seriale zwykle roją się od zjaw, duchów, czarownic i wampirów. Dla jednych są to stwory zbyt straszne, dla innych z kolei zbyt dziecinne. Alternatywą dla tego typu produkcji mogą być seriale z gatunku true crime, których fabuły zainspirowały prawdziwe wydarzenia. Najczęściej opowiadają one historie zabójców i prowadzonych w ich sprawie śledztw, a ich twórcy starają się przeniknąć zagadkę pochodzenia zła.
Pełna suspensu i plot twistów fabuła, aura niepokoju, a nierzadko dawka gore sprawiają, że seriale kryminalne oparte na faktach mogą być wciągającym seansem na Halloween. Wybraliśmy 8 fabularnych serii true crime, które są dostępne na Netfliksie, HBO Max, Disney+ oraz Apple TV. Na naszej liście znajdziecie zarówno produkcje, w których nie brakuje drastycznych widoków, jak i seriale bazujące głównie na nastroju. Przy każdej produkcji znajdziecie informacje na temat obrazów przemocy i gore – mamy nadzieję, że pomoże Wam to zdecydować się na seans.
Seriale true crime – 8 wstrząsających thrillerów na Halloween ()
Mindhunter (Netflix)
Mindhunter (Netflix)
Premiera: serial dostępny
Thriller stworzony na podstawie książki Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI opowiadającej o początkach współczesnej kryminalistyki. Głównymi bohaterami są fikcyjni agenci Holden Ford (Jonathan Groff) oraz Bill Tench (Holt McCallany). W 1979 roku tworzą oni projekt, którego celem jest poznanie sposobów myślenia i działania seryjnych zabójców. Swoje badania agenci opierają na wywiadach z przestępcami osadzonymi w amerykańskich więzieniach.
Akcja pierwszego sezonu Mindhuntera rozgrywa się w latach 1977-1980 i przedstawia początki profesjonalnej kryminalistyki. Ford i Tench przeprowadzają rozmowy z takimi mordercami, jak Edmund Kemper (Cameron Britton) czy Montie Rissell (Sam Strike). Sezon 2 opowiada o śledztwie prowadzonym przez Forda i Tencha w sprawie morderstw dzieci w Atlancie w latach 1979-1981. W tym sezonie pojawiają się rozmowy m.in. z Davidem Berkowitzem (Oliver Cooper) i Charlesem Mansonem (Damon Herriman).
PRZEMOC I GORE: stosunkowo niewiele przemocy pokazane na ekranie, jednak bohaterowie opowiadają o szczegółach brutalnych morderstw ludzi i zwierząt.
Des (HBO Max)
Des (HBO Max)
Premiera: serial dostępny
Brytyjski miniserial opowiadający o szkockim seryjnym mordercy Dennisie Nilsenie (David Tennant). W latach 80. został on oskarżony o popełnienie 12 zbrodni na mężczyznach i młodych chłopcach. Des nie śledzi jednak historii poczynań psychopaty – akcja rozpoczyna się w momencie aresztowania Nilsena, który zresztą od razu przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Trzon serialu stanowią przesłuchania i rozmowy z zabójcą, które prowadzą policjanci oraz pisarz Brian Masters (Jason Watkins).
Zamiast klasycznej formuły pogoni za przestępcą, twórcy zdecydowali się na próbę dotarcia do sedna tego, kim morderca w ogóle jest. A w interpretacji znakomitego Davida Tennanta wspinającego się na wyżyny talentu, Dennis Nilsen to wielka niewiadoma, człowiek o wielu twarzach i nieuchwytnej motywacji.
PRZEMOC I GORE: serial nie ukazuje wielu obrazów przemocy, jednak bohater opowiada o drastycznych szczegółach swoich zbrodni.
Diabeł w Ohio (Netflix)
Diabeł w Ohio (Netflix)
Premiera: serial dostępny
Diabeł w Ohio opowiada historię młodej dziewczyny o imieniu Mae (Madeleine Arthur), która trafia do szpitala z wyciętym na plecach pentagramem. Będącą w szoku dziewczyną, uciekinierką z lokalnej wspólnoty wyznaniowej, postanawia zaopiekować się psychiatra Suzanne (Emily Deschanel). Kobieta zabiera Mae do swojego domu, w którym mieszka wraz z dwiema córkami. Szybko okazuje się, że w ten sposób sprowadziła na swoją rodzinę poważne niebezpieczeństwo.
Serial powstał na podstawie powieści Darii Polatin o tym samym tytule. Autorka wykorzystała w niej elementy z autentycznych wydarzeń mających miejsce w USA, ale sięgnęła również po motywy i rytuały z wielu różnych kultów. Przedstawiona w Diable z Ohio sekta jest zatem fikcyjna.
PRZEMOC I GORE: o średnim natężeniu. Większość aktów przemocy odbywa się poza kadrem, pojawiają się jednak obrazy martwych zwierząt i opisy okrucieństw.
Czarny ptak (Apple TV)
Czarny ptak (Apple TV)
Premiera: serial dostępny
Miniserial stworzony na podstawie autobiografii Jamesa Keene'a In with the Devil: a Fallen Hero, a Serial Killer, and a Dangerous Bargain for Redemption. Lata 90. Keene (Taron Egerton) zostaje skazany na 10 lat więzienia za handel narkotykami. Okazja do wcześniejszego zwolnienia pojawia się wraz z niebezpieczną ofertę, którą składa mu prokurator i policja. Śledczy wpadają bowiem na trop mężczyzny podejrzewanego o zabójstwa kilkunastu kobiet – choć Larry Hall (Paul Walter Hauser) zostaje skazany, to błędy w pracy policji i brak zwłok ofiar otwierają mu drogę do uniewinnienia.
Zadaniem sympatycznego i sprytnego Keene'a jest zaprzyjaźnienie się z domniemanym mordercą i wyciągnięcie od niego zeznań. Jednak w tym celu James musi przenieść się do więzienia o zaostrzonym rygorze dla szczególnie niebezpiecznych przestępców i psychopatów... Czarny ptak może pochwalić się nie tylko gęstym klimatem i znakomitymi portretami psychologicznymi głównych bohaterów, ale przede wszystkim rewelacyjną grą aktorską Paula Waltera Hausera i Tarona Egertona.
PRZEMOC I GORE: sceny samookaleczeń, pobić i ataków nożem, obrazy zwłok, opisy morderstw.
Schody (HBO Max)
Schody (HBO Max)
Premiera: serial dostępny
Petersonowie uchodzili za szczęśliwą rodziną, choć obarczoną nieco skomplikowanymi relacjami. Michael (Colin Firth) i Kathleen (Toni Collette) byli małżeństwem od 4 lat. Peterson miał jeszcze dwóch synów z pierwszego małżeństwa, Todda (Patrick Schwarzenegger) i Claytona (Dane DeHaan), a także opiekował się córkami byłej żony, Margaret (Sophie Turner) i Marthą (Odessa Young). Z kolei Kathleen miała z poprzedniego związku córkę Caitlin (Olivia DeJonge). Cały ten galimatias całkiem nieźle funkcjonował, aż do czasu tragicznego wypadku.
Pewnego wieczora Michael Peterson zadzwonił na numer alarmowy i poprosił o przysłanie karetki do żony, która spadła ze schodów. Po przybyciu na miejsce ratownicy i policjanci odkryli zwłoki Kathleen leżące u stóp wąskich schodów. Sekcja zwłok wykazała uszkodzenie czaszki w wyniku uderzenia tępym przedmiotem, a głównym podejrzanym stał się mąż ofiary. Czy Michael rzeczywiście zabił żonę? Jaki mógłby być jego motyw?
PRZEMOC I GORE: ujęcia ukazujące zmasakrowane zwłoki kobiety.
Dahmer: Potwór: historia Jeffreya Dahmera (Netflix)
Dahmer: Potwór: historia Jeffreya Dahmera (Netflix)
Premiera: serial dostępny
Serial opowiadający o Jeffrey'u Dahmerze, jednym z najsłynniejszych amerykańskich morderców. W latach 1978-1991 zabił on kilkunastu mężczyzn, dopuszczając się również nekrofilii i kanibalizmu. Serial ukazuje działalność Dahmera (Evan Peters), ale przedstawia również perspektywę ofiar i ich rodzin. Twórcy ukazują nie tylko makabryczne czyny, których dopuszczał się przestępca, ale także tło społeczne całej sprawy. Dahmer na ofiary wybierał bowiem osoby nieuprzywilejowane, czarne i pochodzące ze społeczności LGBTQ, których zniknięć policja nie analizowała szczególnie uważnie.
Dahmer szybko stał się jednym z przebojów Netflixa. Serial korzysta z różnych gatunków filmowych, starając się dotrzeć do sedna tego, kim był Jeffrey Dahmer. Szczególnie godna uwagi jest kreacja aktorska Evana Petersa, który wyjątkowo wiarygodnie wcielił się w postać przerażającego mordercy.
PRZEMOC I GORE: drastyczne. M.in. ujęcia krwi, fragmentów zwłok ludzi i zwierząt, sceny kanibalizmu.
Candy: Śmierć w Teksasie (Disney+)
Candy: Śmierć w Teksasie (Disney+)
Premiera: już dostępny
Candy Montgomery była teksańską gospodynią domową, matką dwójki dzieci. Pod koniec lat 70. wraz z rodziną przeprowadziła się do Collin County w Teksasie, a po upływie pewnego czasu nawiązała romans z Allanem Gorem, nauczycielem z lokalnej szkoły. W 1980 roku Candy została oskarżona o brutalne zamordowanie, żony Allana, Betty Gore.
Candy rozpoczyna się od zabójstwa, a o jego przyczynach opowiada w formie retrospekcji. Serial portretuje Candy (Jessica Biel) jako stateczną młodą kobietę, którą zaczyna jednak męczyć życie z mężem Patem (Pablo Schreiber). Podobnie jak inne seriale z tego gatunku, serial koncentruje się na psychologicznej stronie całej opowieści, dużo uwagi poświęcając codziennemu życiu bohaterki.
PRZEMOC I GORE: obrazy krwi i zwłok.
Obserwator (Netflix)
Obserwator (Netflix)
Premiera: serial dostępny
Inspiracją dla serialu stał się artykuł dziennikarki Reeves Wideman, opublikowany w gazecie New York Magazine. Opowiadał on historię małżeństwa Marii i Dereka Broaddusów, którzy wraz z dziećmi przeprowadzili się do wymarzonego domu w New Jersey. Ich spokój szybko został zakłócony przez niepokojące listy od osoby podpisującej się jako Obserwator. Ów człowiek twierdził, że od lat przyglądał się domowi zakupionemu przez rodzinę i miał wobec budynku tajemnicze plany.
Obserwator od Netflixa opowiada historię zmagań bohaterów (ich imiona zmieniono) z narastającym napięciem i rozpadającym się poczuciem bezpieczeństwa. Nora (Naomi Watts) i Dean (Bobby Cannavale) starają się odkryć tożsamość ich dręczyciela, jednak walka z nieuchwytnym i sadystycznym Obserwatorem prowadzi ich w mroczne, pełne sekretów miejsca.
PRZEMOC I GORE:# umiarkowane. Obrazy samobójstwa, zwłok kobiety.
Kino jest jej bliskie od dzieciństwa – pasjonowała się wtedy Zorro i Jamesem Bondem, a po seansie Indiany Jonesa postanowiła zostać archeolożką. Ostatecznie ukończyła jednak filmoznawstwo. Filmy notorycznie zdradza z serialami i po cichu uważa, że są o wiele ciekawsze. Ciągle planuje grać w RPGi, ale tak naprawdę wolałaby obejrzeć ich ekranizacje. Najbardziej lubi fantastykę, westerny i thrillery. Gdy akurat niczego nie ogląda, bawi się z kotem, podlewa rośliny, tupie na rave'ach albo poluje na rzeczy vintage.