Seriale z telewizji czy z Internetu?

Internauci nie ograniczają się do oglądania seriali zgodnie z ramówką telewizyjną. Korzystają także z plików pozyskanych z Sieci. Dotyczy to w szczególności młodych osób. Swoje postępowanie uzasadniają między innymi brakiem reklam, lektora oraz chęcią oglądania kolejnych odcinków tuż po ich premierze w USA.

Centrum Badań nad Kulturą Popularną Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Zespół Badań i Analiz Gazeta.pl przeprowadziły badanie "Telewizja bez telewizorów? Jak polscy internauci oglądają seriale". Objęto nim użytkowników poczty serwisu Gazeta.pl. Badana grupa była zbliżona pod względem miejsca zamieszkania do profilu polskich internautów, aczkolwiek starsza od ogółu użytkowników Sieci w naszym kraju.

Osoby objęte badaniem mogły wskazać kilka sposobów docierania do seriali. 80% ankietowanych przyznało, że ogląda je w telewizji, zgodnie z ramówką, natomiast 13% korzysta z oryginalnych płyt DVD. Warto jednak zwrócić uwagę, że 39% badanych sięga po przynajmniej jedną metodę związaną z pozyskiwaniem kolejnych odcinków za pośrednictwem Internetu. Tego typu działania obejmują zarówno samodzielne pobieranie plików, jak i oglądanie odcinków w przekazie strumieniowym lub z płyty zawierającej materiały wideo pobrane wcześniej z Sieci przez innych użytkowników.

Tendencja do korzystania z Internetu jest szczególnie dobrze widoczna wśród młodych osób, które nie przekroczyły jeszcze 24 roku życia. W tym przypadku Sieć jest jednym ze źródeł pochodzenia seriali dla aż 87% badanych. Oglądanie kolejnych odcinków w telewizji, zgodnie z ramówką, deklaruje 66% osób w tym przedziale wiekowym.

Skąd bierze się mocna pozycja Internetu, jako źródła seriali? Badani twierdzili, że atutem materiałów pozyskanych z Sieci jest brak reklam i lektora oraz możliwość kontrolowania czasu oglądania. Wskazywali także na fakt, iż korzystając z tego źródła mogą oglądać kolejne odcinki bezpośrednio po ich premierze w USA.

Należy również odnotować, że co czwarty badany uznaje się za fana seriali. Przynależność do tej grupy oznacza między innymi wykorzystywanie Internetu do zdobywania informacji o serialach (96% fanów), publikowanie własnych wpisów na forach (25% fanów), tworzenie napisów do seriali (6% fanów) oraz tworzenie torrentów (2% fanów).

Wśród polskich seriali największą popularnością cieszą się takie pozycje jak "Świat według Kiepskich" (27%), "Włatcy móch" (26%), "Kryminalni" (19%) i "Twarzą w twarz" (10%). Zagraniczne produkcje, które spotkały się z uznaniem badanych to "Dr House" (48%), "Gotowe na wszystko" (27%), "Chirurdzy" (22%), "Skazany na śmierć" (21%), "Californication" (17%) i "Dexter" (17%).