Service Pack 2 - Windows XP wreszcie bezpieczny?

Poprawiony i "wzmocniony" firewall, blokada pop-up'ów i spyware'u w programie Internet Explorer, lepsze zabezpieczenie programów Outlook Express i Windows Messenger - to najważniejsze innowacje, jakie do systemu Windows XP ma wprowadzić Service Pack 2. PCWorld miał już okazję testować wersję beta dodatku - poniżej prezentujemy pierwsze wrażenia z owych testów.

Service Pack 2 - Windows XP wreszcie bezpieczny?
Service Pack 2 dla Windows XP to jedno z najważniejszych uaktualnień, jakie Microsoft kiedykolwiek wprowadzał na rynek - SP2 ma podreperować reputację systemów operacyjnych z serii Windows, mocno nadszarpnięto atakami kolejnych robaków - najpierw Slammera, później MSBlasta, a ostatnio także MyDooma. Wygląda na to, że drugi pakiet uaktualnień i poprawek dla systemu Windows XP ma szansę sprostać temu trudnemu zadaniu.

Poprawiony firewall

Service Pack 2 - Windows XP wreszcie bezpieczny?
Windows XP ma pewną bardzo przydatną funkcjonalność, o której z pewnością nie wie spora grupa użytkowników systemu - wbudowany firewall (w polskiej wersji zwany "Zaporą połączenia internetowego"). Powody owej niewiedzy są dwa - po pierwsze dostęp do owego mechanizmu jest dość skomplikowany (poprzez Właściwości Połączenia Sieciowego), po drugie zaś - ów firewall nie jest domyślnie włączony. Service Pack 2 ma to zmienić - "zapora ogniowa" będzie domyślnie włączona, dostęp do niej będzie prostszy, zaś dodatkowo zmieniona zostanie jej nazwa - po zainstalowaniu SP2 będzie ona brzmiała Windows Firewall. Najważniejsze jest zaś to, że Windows Firewall ma być skuteczniejszy - aplikacja będzie monitorowała ruch (zarówno "do sieci", jak i "od sieci") oraz informowała użytkownika o tym, że jakiś program usiłuje uzyskać dostęp do sieci (użytkownik będzie mógł zdecydować, czy ma ona do tego prawo).

Zobacz również:

  • Wiedźmin 3 na PS5 i Xbox Series X. Wszystko, co wiemy o aktualizacji

Wi-Fi bez problemów

Service Pack 2 dla Windows XP zdecydowanie ułatwi również użytkownikom systemu korzystanie z bezprzewodowych sieci. Obecnie, chcąc połączyć się z bezprzewodową siecią, musimy za każdym razem wybierać jedną z dostępnych i logować się do niej. SP2 ma zautomatyzować ów proces - użytkownik będzie mógł np. wybrać jedną sieć, do której chce być logowany automatycznie, po znalezieniu się w jej zasięgu.

Pop-up'om i spyware'owi mówimy: Stop!

Jedną z najważniejszych innowacji z całą pewnością jest wyposażenie przeglądarki Internet Explorer w blokadę okienek pop-up - czyli w coś, co konkurencyjne przeglądarki (np. Opera czy Mozilla) mają już od dawna. Opcja ta umożliwi m.in. całkowite zablokowanie okienek pop-up lub, jeśli użytkownik jednak pozwoli na ich wyświetlanie, uniemożliwi jednoczesne otwarcie się zbyt wielu takich okienek. Co więcej, blokada pop-up'ów będzie standardowo (po zainstalowaniu SP2) aktywowana.

Internet Explorer zostanie również wyposażony w specjalny dodatek, który ułatwi użytkownikom ochronę przez tzw. spyware'em - poprzez monitorowanie procesu instalacji programów i wykrywanie prób zainstalowania się wraz z nimi dodatkowych aplikacji. SP2 ma również zawierać mechanizmy blokujące instalowanie się oprogramowania bez wiedzy użytkownika - ma to być sposób na walkę z uciążliwym spyware'em.

Bezpieczniejsza komunikacja

Microsoft musiał w ostatnim czasie wysłuchiwać wielu słusznych słów krytyki - słabe zabezpieczenie programów i liczne dziury w systemach z rodziny Windows wydatnie przyczyniły się do kilku ostatnich groźnych "epidemii wirusowych". Dlatego też koncern wyjątkowo solidnie przyłożył się do zabezpieczenia swojego popularnego programu pocztowego - Outlook Express. Dzięki Service Packowi, OE wyposażony zostanie w mechanizm "izolujący" załączniki, tak, by nie mogły się one automatycznie uruchamiać i zagrażać systemowi. Dodatkowo, podczas pobierania poczty z serwera, Outlook Express nie będzie pobierał elementów graficznych (to opcja "pożyczona" z Outlooka 2003) - to z kolei ma utrudnić życie spamerom, rozsyłającym wiadomości z elementami graficznymi w celu sprawdzenia, czy dany adres e-mail jest aktywny.

Uaktualniona aktualizacja

Service Pack 2 wprowadzi do systemu również nową wersję mechanizmu Windows Update - poprawiono w niej przede wszystkim mechanizm odpowiedzialny za instalowanie najważniejszych, "krytycznych" dla bezpieczeństwa systemu, aktualizacji.

Z najnowszych doniesień wynika, że Service Pack 2 dla systemu Windows XP udostępniony zostanie jeszcze w pierwszej połowie 2004 r.

Więcej informacji:

http://www.pcworld.com