Service Pack 2 dla Visty w maju

Prace nad dodatkiem Service Pack 2 dla Visty i Windows Servera 2008 został ukończone. Finalna wersja oznaczona jest numerem 6.0.6006.18005 i dostępna już jest dla testerów, wkrótce dla subskrybentów TechNet Plus i MSDN oraz w... sieci bittorent!

Nowy Service Pack 2 jest pierwszym tego typu dodatkiem od Microsoftu, który dedykowany jest dwóm systemom operacyjnym: klienckiej Viście oraz serwerowemu Windows Server 2008. Pierwsza beta SP2 udostępniona została w zeszłym roku. W lutym Microsoft wydał edycję RC1 dodatku, który jest ostatnią kompilacją dostępną dziś publicznie.

Nasz zespół redakcyjny przyjrzał się zmianom i nowościom oferowanym przez nowy zbiorczy pakiet aktualizacji. Nasze obserwacje opisaliśmy w artykule pt.: "Vista SP2 - jeden dla dwóch" (magazyn PC World 4/2009).

Wśród nowości SP2 wymienić warto wsparcie dla nowych 64-bitowych procesorów VIA, odświeżonego menadżera połączeń bezprzewodowych (Windows Connect Now), natywne wsparcie dla nagrywania danych na krążkach Blu-ray, usługę Windows Search 4.0, obsługę Bluetooth 2.1 oraz ulepszone wsparcie dla systemu plików exFAT.

Dodatek testowany jest przez uczestników programu beta i wkrótce trafi on w ręce subskrybentów TechNet Plus i MSDN. Co ciekawe, SP2 wyciekł już do sieci bittorrent, skąd pobrać można zarówno 32-bitową wersję, jak i x64 (zawiera pięć wersji językowych). Publiczna premiera przewidziana jest w maju.

Aktualizacja: 29 kwietnia 2009 09:29

Microsoft udostępnił aktualizację oznaczoną biuletynem KB955430, która wymagana jest przed instalacją dodatku SP2 przez mechanizm aktualizacji automatycznych lub usługę Windows Update. Uaktualnienie związane jest z elementem systemu odpowiedzialnym za instalacje i deinstalacje poprawek, składników opcjonalnych i paczek językowych.

W wypadku instalacji z wykorzystaniem autonomicznego instalatora SP2 poprawka nie jest wymagana. Więcej informacji w biuletynie KB955430 (przed pobraniem poprawek wymagane jest sprawdzenie autentyczności systemu Windows z wykorzystaniem mechanizmu WGA). Aktualizacja jest już dostępna w usłudze Windows Update.