Service Pack 2 dla Windows XP - potrzebny serwis?

Zgodnie z założonym planem, na dziś przewidziano udostępnienie Service Packa 2 dla Windows XP w końcowej wersji instalacyjnej "Express Installer". Wszystkich zainteresowanych dokonaniem aktualizacji, może jednak spotkać niemiła niespodzianka. Okazuje się bowiem, że kilkadziesiąt aplikacji po instalacji SP2 może odmówić współpracy z systemem Windows. Problemy dotyczą również entuzjastów filmów. DivX Networks donosi o konflikcie jednego z najpopularniejszych kodeków wideo - DivX, który pojawia się po zainstalowaniu poprawki SP2. Czy zatem obecność Service Packa 2 na naszym komputerze oznaczać będzie konieczność skorzystania z pomocy serwisu?

Service Pack 2 dla Windows XP - potrzebny serwis?
Service Pack 2 uważany jest przez niektorych ekspertów, jako duży postęp w podniesieniu bezpieczeństwa systemu Windows XP. Poza uproszczeniem korzystania z bezprzewodowych sieci, blokady okienek pop-up w przeglądarce Internet Explorer i ochrony załączników w kliencie pocztowym Outlook Express, znaczącą rolę w SP2 odgrywa domyślnie włączony moduł Windows Firewall (w polskiej wersji zwany 'Zaporą połączenia internetowego'). Więcej o innowacjach jakie wprowadza Service Pack 2 dla Windows XP można przeczytać w artykule: "Service Pack 2 - Windows XP wreszcie bezpieczny?". O planach udostępnienia polskiej wersji poprawki pisaliśmy zaś bardziej szczegółowo w artykule: "Windows XP SP2 - polska wersja już wkrótce".

Dostępna od dziś wersja instalacyjna SP2 dla XP 'Express Installer', jest plikiem o relatywnie niewielkim rozmiarze (1,59 MB), program po pobraniu i uruchomieniu, kontaktuje się z serwerami Microsoftu i pobiera stamtąd jedynie niezbędny pakiet poprawek. Nową wersję instalacyjną SP2 można już pobierać z naszego serwisu FTP. Okazuje się jednak, iż użytkownicy zainteresowani aktualizacją systemu Windows XP, po zainstalowaniu poprawki mogą doświadczyć pewnych problemów z już istniejącymi aplikacjami. Aby pomóc bardziej zagubionym, koncern Microsoft opublikował na swoich stronach listę kilkudziesięciu programów, które wymagają pewnych modyfikacji, aby poprawnie współpracowały ze zaktualizowanym systemem Windows XP.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Kilkudziesięciu konfliktowych

W obawie przed burzą telefonów ze strony skonfundowanych użytkowników, koncern Microsoft zdecydował się udostępnić na swojej stronie listę prawie 50 konfliktowych z SP2 aplikacji oraz gier (co ciekawe, część programów to produkty samego giganta z Redmond). Wśród nich znalazły się między innymi klienty FTP, programy do bezpośredniej wymiany plików, serwery webowe, aplikacje do zdalnego zarządzania komputerem oraz oprogramowanie do obsługi transmisji strumieniowej. Wszystkie wymienione programy (w tym również kilka gier i poważniejszych aplikacji biznesowych) wymagają dokonania manualnych modyfikacji, aby dostosować je do trybu pracy systemu Windows XP z SP2.

Jak czytamy w oficjalnym dokumencie na stronach Microsoftu, po zainstalowaniu poprawki SP2, część aplikacji klienckich może przestać otrzymywać dane z serwerów. Co więcej, część serwerów, których rolę pełnią komputery z systemem Windows XP i pakietem SP2, mogą przestać odpowiadać na żądania maszyn klienckich. Co prawda, już dużo wcześniej przedstawiciele koncernu z Redmond ostrzegali użytkowników o konieczności modyfikowania ustawień konkretnych programów pod kątem zgodności z SP2. Wtedy wiadomo było już, że działań takich będą wymagały SQL Server 2000, Microsoft CRM 1.2 oraz Microsoft Baseline Security Analyzer 1.2. Okazuje się jednak, że takich aplikacji jest o wiele więcej. Do listy dołączyły także Visual Studio .Net oraz Systems Management Server 2003, które wymagać będą manualnego otwarcia odpowiednich portów.

Na liście 'konfliktowych z SP2' znalazły się w większości produkty innych firm: między innymi Autodesk AutoCAD 2000, 2002, 2004, BMC Software BMC Patrol for Windows 2000, Computer Associates ARCserve i eTrust 7.0, Macromedia ColdFusion MX Server Edition 6, Symantec AntiVirus Corporate Edition 8.0 i Ghost Server Corporate Edition 7.5, Vertitas Backup Exec 9 i Volume Manager 3.1. Na celowniku SP2 znalazło się również kilka znanych gier: Need for Speed Hot Pursuit 2, Unreal Tournament 2003, czy Star Trek StarFleet Command III 1.0.

Kompletna lista aplikacji wymagających modyfikacji pod kątem współpracy z SP2 dla Windows XP

DivX: Redmond, mamy problem

W sieci pojawiły się także doniesienia o rzekomych problemach jednego z najpopularniejszych kodeków wideo - DivX, po zainstalowaniu pakietu SP2 dla XP. Problem powoduje moduł DEP (Data Execution Prevention) zabezpieczający pamięć operacyjną przed błędem przepełnienia bufora. Symptomami niewłaściwego zachowania może być brak DivX'a oraz DivX'a Pro na liście dostępnych w systemie kompresorów wideo. W przypadku korzystania z programu Dr DivX, objawów jest więcej: niespodziewane przerwanie procesu instalacji, klikanie prawym przyciskiem myszy na pliki w oknie Windows Explorera może powodować jego zawieszanie się i zamknięcie, brak obecności DivX'a Pro na liście dostępnych kompresorów wideo.

Na stronie DivX.com oferowane jest co prawda rozwiązanie tego problemu, jednak wymaga ono wyłączenia modułu DEP, co oznaczać może narażenie się na ataki z zewnątrz z wykorzystaniem błędu przepełnienia bufora. Dlatego też jeśli zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy mieć możliwie najdokładniej zaktualizowany system. Przedstawiciele DivX Networks obiecują, iż nowe wersje kodeków dostosowane do SP2 pojawią się już wkrótce.

Na naszym Forum trwa już dyskusja na temat poprawki Service Pack 2 dla systemu Windows XP.

Aktualizacja: 17 sierpnia 2004 10:23

Microsoft poinformował o przesunięciu o kilka dni terminu udostępnienia Service Packa 2 dla systemu Windows XP za pośrednictwem mechanizmu WindowsUpdate - po to, by dać administratorom korporacyjnych sieci komputerowych więcej czasu na takie skonfigurowanie komputerów, by... nie pobierały one SP2. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: