Service Pack 3 dla Windows XP - marzenia kontra brutalna rzeczywistość

Dzięki uprzejmości kilku osób pozostających w dobrych kontaktach z firmą Microsoft, udało nam się uzyskać dostęp do najnowszej wersji pakietu Service Pack 3 dla Windows XP. Zainstalowaliśmy go i wpadliśmy w osłupienie: ikony z Visty, przezroczystości z Visty, menu Start z Visty, a szybkość pracy i zapotrzebowanie na pamięć - z Windows XP! Na usta cisnęło nam się pytanie: "Skoro można było uczynić Vistę lepszą, dlaczego tego nie zrobiono? Dlaczego jesteśmy skazani na wielką, ociężałą bestię, która dostaje skrzydeł przy dwóch rdzeniach, podczas gdy Windows XP doskonale radzi sobie na znacznie słabszym sprzęcie? Cóż takiego magicznego jest w SP3 dla XP, że tak zmienia on pulpit poprzednika Visty?"

Service Pack 3 dla Windows XP - marzenia kontra brutalna rzeczywistość
Przeczytałeś wprowadzenie do artykułu i już nie możesz doczekać się dalszej części? Tak właśnie powinno być. Przeglądając komentarze na witrynie PC Worlda oraz fora internetowe próbowaliśmy wyłuskać z nich informacje na temat tego, czego użytkownicy oczekują od Microsoftu w kwestii nadchodzącego pakietu Service Pack 3 dla Windows XP. Okazało się, że wyjawiane nieśmiało marzenia związane są przede wszystkim z:

- możliwością uruchomienia w XP interfejsu Aero i całościową zmianą wyglądu pulpitu

- dostępem do DirectX 10 lub do gier uruchamiających się wyłącznie w Viście.

Service Pack 3 dla Windows XP dostępny jest już do pobrania

UWAGA! UWAGA!

Jeśli interesują cię ostatnie doniesienia z service packowego frontu, koniecznie powinineś zapoznać się z naszymi najnowszymi materiałami:

-- "Testerzy: SP3 przyspiesza Windows XP - PC World Komputer: oj, chyba nie!" - porównanie wydajności komputerów z SP2 i SP3, czyli o tym, jakie mity krążą w Internecie.

-- "XP SP3 EN/DE/JP" - wersja RC2 Refresh do pobrania. To wydanie ma szansę przeobrazić się w edycję ostateczną.

Microsoft doskonale wie o tych oczekiwaniach - badania mówią, że o sukcesie nowych perfum na rynku w 2/3 decyduje fikuśna butelka, a tylko w 1/3 sam zapach - dlatego o wyglądzie Visty w XP SP3 możesz tylko pomarzyć. Najnowsza wersja pakietu Service Pack niczego tu nie zmienia. We wprowadzeniu do artykułu zaprezentowaliśmy ci znalezione przez nas na forach internetowych przejawy myślenia życzeniowego. To nie była prawda, powtarzamy, to nie była prawda. Nadszedł czas na przyjrzenie się, co tak naprawdę pojawi się w SP3 dla Windows XP. Bo choć nie będzie to Aero, o kilku nowinkach zdecydowanie warto wiedzieć.

Zobacz również:

  • Windows XP dominuje w jednym z krajów świata. Zgadnij, gdzie?

Magia symboli

Przed 2004 rokiem słowa "Service Pack" nie wzbudzały szczególnych emocji. Owszem, rozumiano je, pakiety SP niekiedy nawet instalowano, ale nikt nie pędził na złamanie karku, żeby mieć je w systemie.

Service Pack 3 dla Windows XP - marzenia kontra brutalna rzeczywistość

Instalacja - chcę czy nie?

W 2004 r., po wielkiej kampanii marketingowej Microsoftu, po darmowej wysyłce płyt do wszystkich zainteresowanych użytkowników, podejście świata diametralnie się odmieniło. Słowa "Service Pack 2" stały się symbolem bezpieczeństwa, stabilności, zaufania. Wszyscy ci, którzy deklarowali zawsze, że z przejściem na nowy system operacyjny warto poczekać do "pierwszego pakietu SP", uzyskali dodatkowe argumenty przemawiające za słusznością swej postawy. Rozpoczął się wielki, trwający do dziś wyścig, kto publikuje więcej łat.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, co kryje się w najnowszym pakiecie Service Pack 3 dla Windows XP oraz w Service Pack 1 dla Visty, zajrzyj do PC World Komputera 11/2007. W numerze dogłębnie zbadaliśmy powiązania między obydwoma zbiorami łat oraz próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy po roku od premiery warto przesiadać się na Vistę. Spróbowaliśmy też upiększyć Linuksa na wzór i podobieństwo najnowszego systemu Microsoftu. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania...

Więcej: PC World Komputer 11/2007