Service Pack 3 i procesory AMD: restart za restartem

Problemów z Service Packiem 3 do Windows XP ciąg dalszy - tym razem w Sieci pojawiły się doniesienia, że po zainstalowaniu dodatku system w trakcie powtórnego rozruchu napotyka na błąd i restartuje się. I tak w nieskończoność...

Na forum pomocy technicznej Microsoftu użytkownik kryjący się pod nickiem Olin pisze: "Właśnie zainstalowałem Service Pack 3 do Windows XP i po zakończeniu procesu, w trakcie ponownego uruchomienia, system nie może się załadować. Wyświetla się tylko ekran Windows i następuje ponowny restart." Inni użytkownicy zgłaszali również, że po instalacji dodatku nie było nawet możliwe uruchomienie Windows w trybie awaryjnym.

Jesper Johansson, były menedżer ds. polityki bezpieczeństwa w Microsofcie, wskazuje, że problem dotyczy m.in. użytkowników komputerów wyprodukowanych przez Hewlett-Packarda, a wyposażonych w procesory AMD. Zdaniem Johanssona przyczyną błędu jest wykorzystanie przez HP obrazu systemu operacyjnego przeznaczonego dla układów Intela - niezależnie od procesora zainstalowanego w komputerze.

Efekt jest taki, że system instaluje sterownik intelppm.sys, przeznaczony dla komputerów z układami Intela, zamiast sterownika amdk8.sys, odpowiedniego dla maszyn z procesorami AMD. Kłopoty mogą spotkać także osoby, w których komputerach "siedzą" płyty główne dla procesorów AMD.

Aby zakończyć proces nieustannych rebootów Windows, radzi Johanssen, należy w trakcie uruchamiania systemu wcisnąć F8 i wybrać opcję wyłączającą automatyczny restart systemu po błędzie, uruchomić Windows w trybie awaryjnym i w konsoli odzyskiwania wyłączyć sterownik intelppm.sys - nie dotyczy to oczywiście posiadaczy pecetów z CPU Intela (więcej informacji: Blog Jespera Johanssona).

To nie jedyne problemy, z jakimi borykają się posiadacze Windows, którzy zainstalowali trzeci dodatek do tego systemu. Dotyczą one m.in. przypadkowych restartów i całkowitych awarii systemu operacyjnego.