Service Pack nie dla piratów

Microsoft oficjalnie poinformował, że Service Pack 1 dla systemu Windows XP nie będzie mógł być zainstalowany na systemie, do aktywacji którego wykorzystano jeden z nielegalnych kodów aktywacyjnych. Wiadomo również, że użytkownicy nielegalnych kopii systemu już wkrótce nie będą mogli korzystać z mechanizmu Windows Update.

Z informacji opublikowanych przez firmę wynika jasno, że Service Pack 1 będzie łatał nie tylko "dziury" w systemie, ale również w mechanizmie aktywacyjnym. Windows XP zapowiadany był jako pierwszy system w pełnie zabezpieczony przez nielegalnym użytkowaniem – rychło jednak okazało się, że możliwe jest korzystanie z jego nielegalnych kopii.

Oprócz mechanizmu uniemożliwiającego korzystanie z uaktualnionego Windows XP posiadaczom nielegalnych kopii systemu w SP1 znajdą się również "łatki" usuwające wszystkie wykryte do tej pory błędy. Jego zainstalowanie umożliwi także użytkownikom systemu korzystanie z technologii Freestyle, Mira oraz standardu USB 2.0, a także usunięcie wielu aplikacji, instalujących się wraz z systemem (m.in. Windows Movie Makera czy MSN Messengera).

Microsoft zdecydował się także na wydłużenie tzw. Grace Period, czyli okresu, po jakim użytkownik Windows XP zobowiązany jest do ponownej aktywacji systemu po zmianie komponentów sprzętowych komputera. Do tej pory aktywacja taka musiała odbyć się już przy następnym uruchomieniu komputera - teraz użytkownicy będą mogli odczekać nawet 3 dni.

Więcej informacji:

http://www.microsoft.com/piracy/basics/activation/windowsxpsp1.asp


Zobacz również