Serwer na wynajem - wybierz najlepszego dostawcę hostingu

Jeżeli poważnie myślisz o stronie WWW, musisz znaleźć solidnego dostawcę hostingu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając najlepszej oferty.


Hosting to usługa polegająca na wynajęciu przez dostawcę Internetu miejsca na własnych serwerach. Z tej propozycji mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które chcą zaistnieć w Sieci.

Hosting internetowy zapewnia miejsce na stronę WWW, serwer FTP, skrzynki poczty elektronicznej oraz inne usługi.

Zobacz również:

  • Samsung tworzy historię z serwerowymi stosami 768 GB pamięci RAM

Istnieje możliwość zarejestrowania własnej domeny i powiązania jej z wykupionymi usługami w taki sposób, aby firmowa strona była dostępna pod łatwym do zapamiętania adresem.

Zastosowane technologie

Większość dostawców hostingu opiera swoje usługi na platformie Linux/BSD/Unix. Podejście to zmusza klientów do stosowania określonych technologii i języków programowania, w których tworzone są serwisy WWW. Popularny duet PHP i baza danych MySQL to podstawa wielu autorskich aplikacji internetowych. W ramach serwera wirtualnego możesz uruchamiać skrypty pisane w językach C++ i Perl, niekiedy także aplikacje WWW tworzone w Pythonie i Ruby lub wykorzystujące rozszerzenia i frameworki, takie jak Frontpage Server Extensions, ColdFusion czy Ruby on Rails.

Serwer na wynajem - wybierz najlepszego dostawcę hostingu

Po wykupieniu hostingu możesz założyć własną skrzynkę pocztową w swojej domenie. Cała procedura trwa tylko kilka minut.

Alternatywą dla rozwiązań opartych na Linuksie są aplikacje uruchamiane w środowisku Windows Server oraz oprogramowaniu IIS (Internet Information Services). W ramach Hostingu Windows możesz uruchamiać aplikacje WWW w językach ASP, ASP.NET z wykorzystaniem baz danych Microsoft SQL Server i Access. Hosting na Windows jest jednak zdecydowanie mniej popularny wśród dostawców internetowych oraz relatywnie droższy.

Domeny internetowe

Każdy dobry hosting ma jeden nieodłączny element - domenę. Osoba prywatna lub firma może zarejestrować jedną lub kilka domen i powiązać je z wykupionymi usługami hostingowymi.

Dostawcy hostingu umożliwiają rejestrację domeny oraz zapewniają jej utrzymanie na własnych serwerach DNS. Najwięcej nazw rejestrowanych jest w domenie krajowej .pl. Do wyboru mamy także domeny funkcjonalne: .com.pl, .net.pl, .info.pl oraz regionalne, np. .waw.pl. Rejestracja domeny .pl kosztuje ok. 10-12 zł i jest ważna przez rok, po czym należy ją odnowić. Cena przedłużenia nazwy w domenie krajowej wynosi od ok. 60 zł (małe wyspecjalizowane firmy) do 122 zł brutto (najwięksi dostawcy hostingu).

Serwery wirtualne

Serwer na wynajem - wybierz najlepszego dostawcę hostingu

Wielu dostawców hostingu udostępnia kreatory stron WWW, za pomocą których utworzysz od podstaw własną witrynę, nie znając języka HTML i bez pomocy specjalistów.

Najbardziej rozpowszechnioną usługą hostingową jest serwer wirtualny. Otrzymujesz przestrzeń dyskową, którą możesz podzielić na stronę internetową, skrzynki poczty elektronicznej, bazy danych, serwer FTP i inne usługi. Do każdego serwera przypiszesz jedną lub więcej zarejestrowanych domen internetowych. Zarządzanie serwerem wirtualnym odbywa się z poziomu wygodnego panelu administracyjnego dostępnego przez przeglądarkę internetową.

Drugim parametrem, obok pojemności konta, charakteryzującym serwer wirtualny jest limit transferu danych. Wskazuje on, ile danych (w ujęciu miesięcznym lub rocznym) możesz przesłać z i do Internetu, udostępniając strony WWW, korzystając z poczty czy usług FTP. Warto dodać, że dostawcy hostingu ustalają limity transferu na poziomie wystarczającym do obsługi firmowego serwisu WWW i skrzynek e-mail. Co innego, gdy zechcesz uruchomić serwis w rodzaju YouTube'a. Do tego potrzeba bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Istotnym elementem hostingu są bazy danych, z których korzystają aplikacje działające na serwerze. W zależności od platformy (czytaj dalej) masz do wyboru bazy MySQL, PostgreSQL (Linux/Unix) oraz Microsoft SQL Server i lokalne bazy Microsoft Access (Windows). Dostawcy hostingu ograniczają liczbę zakładanych baz oraz rozmiar pojedynczej bazy.