Serwer - sztuczna inteligencja?

IBM ujawnił nowy projekt, dzięki któremu wkrótce serwery będą bez udziału człowieka bronić się przed atakami hakerów, łatać luki w oprogramowaniu i przeprowadzać uaktualnienia.

Koncern IBM ujawnił, że pracuje nad projektem, dzięki któremu wielkie farmy serwerów nie będą wymagały opieki ludzi. Projekt eLiza, który ma kosztować kilka miliardów dolarów, ma sprawić, że w niedalekiej przyszłości serwery będą same bronić się przed atakami hakerów, łatać luki w oprogramowaniu i dokonywać uaktualnień.

Dan Powers, dyrektor projektów internetowych w IBM, twierdzi, że eLiza jest jednym z największych przedsięwzięć w historii koncernu. Firma planuje skierować do pracy nad projektem kilkuset swoich naukowców oraz przeznaczyć na ten cel 25% ogólnego budżetu na rozwój i badania w kilku następnych latach. Przykładowo, w 2000 r. wartość tego budżetu wynosiła 5,15 mld USD.

Na razie IBM odmawia ujawniania szczegółów projektu. Wiadomo jedynie, że zostanie w nim wykorzystanych kilka rozwiązań już istniejących. Znajdzie się tam technologia Chipkill, zapobiegająca występowaniu błędów pamięci.

Nazwa eLiza pochodzi od "e-lizard" (jaszczurka). Nawiązuje do sformułowania, którego użył jeden z obserwatorów meczu szachowego Gari Kasparowa z komputerem szachowym IBM-a - Deep Blue. Powiedział on wtedy, że poziom "myślenia" Deep Blue jest mniej więcej na poziomie jaszczurki.


Zobacz również