Serwer to jest to!

Serwer to słowo klucz świata IT, odmieniane codziennie przez wszystkie przypadki. Często jednak jego znaczenie nie oddaje właściwej treści, która kryje się pod pojęciem komputerów udostępniających usługi. Szybko także serwer został sklasyfikowany jako przeznaczony do wyłącznego użytku przez specjalistów lub administratorów. Tymczasem wydajne i na pozór skomplikowane maszyny trafiają pod strzechy, a ich konsumpcja przez zwykłych użytkowników nabiera tempa... Dla obecnych i przyszłych użytkowników przygotowaliśmy kolejną edycję Narodowego Testu Wiedzy Komputerowej. Tym razem na prawidłowe odpowiedzi czeka 15 pytań z kategorii 'Serwery'.

Sprzedaż serwerów wzrasta nieustannie w ciągu ostatnich kilku lat. Tendencja ta zauważalna jest zarówno w odniesieniu do sytuacji międzynarodowej jak i polskiej rzeczywistości. Jak informowaliśmy m.in. w artykule Udany kwartał dla dostawców serwerów, w I kwartale 2005 roku wartość sprzedaży serwerów na świecie wyniosła 12,1 mld USD i była o 5,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2004 roku.

Region EMEA (Europa, Środkowy-Wschód oraz Afryka), obejmujący także i Polskę, również odnotował wzrost sprzedaży wysokowydajnych komputerów - 3,7 proc. przychodów więcej w stosunku do ubiegłego roku. Prym wśród dostawców dzierżą od lat giganty rynku elektronicznego, takie jak IBM, HP czy Dell. Wysokie obroty handlowe idą w parze z rozwojem nowych technologii i ekspansją ciekawych rozwiązań, co tylko pogłębia rozprzestrzenianie się serwerów na świecie.

Serwerów jest wiele...

Aby uporządkować wiedzę o serwerach, można pokusić się o wprowadzenie podziału tych komputerów ze względu na specyfikę działania, zastosowania, możliwości, itp. Podstawowym kryterium jest tradycyjna kategoryzacja wydajnościowa: klasa podstawowa (entry level), klasa średnia (mid-range), klasa wysoka (high-end). Szybkość przetwarzania danych przez serwery ma bezpośrednie odbicie w ich architekturze, która może być jednoprocesorowa, wieloprocesorowa, typu blade. Ta ostania pozwala na stosunkowo niewielkiej powierzchni zmieścić jednostkę centralną, kości pamięci, zintegrowane układy scalone, twarde dyski oraz napędy optyczne - co w połączeniu z ideą klasteryzacji rozwiązań wydajnościowych może utworzyć silne centrum obliczeniowe.

Typy serwerów

Typy serwerów

Innym kryterium podziału serwerów jest ich zróżnicowanie ze względu na zastosowanie. Spośród całej gamy potencjalnych usług, te najbardziej istotne to serwery wydzielonych grup roboczych w firmach, oddziałów i departamentów podmiotów gospodarczych czy w końcu całych korporacji. Zwykli użytkownicy mają zaś do czynienia najczęściej z komputerami obsługującymi serwisy dyskusyjne (Usenet), przesyłanie plików (FTP) czy zarządzanie infrastrukturą WWW.

Zmienia się architektura

HP ProLiant DL585

HP ProLiant DL585

Duży postęp zauważalny jest w rozwiązaniach technologicznych, implementowanych w serwerach. Następuje przechodzenie z architektury 32 bitowej na 64 bitową, coraz częściej można także spotkać rozwiązania nie tylko wieloprocesorowe, ale i wielordzeniowe. O najnowszych produktach HP, z dwurdzeniowymi procesorami AMD Opteron pisaliśmy w artykule Serwery HP z dwurdzeniowymi Opteronami . Superserwery wprowadza także IBM, który niedawno zaprezentował komputer, składający się z 32 procesorów Xeon (Intel) - Drugi serwer IBM oparty na architekturze X3. Tak zaawansowane jednostki przeznaczone są głównie na rynek high-end, jednakże dwurdzeniowe procesory spotykane są już także w rozwiązaniach domowych (Pentium D czy Yonah w komputerach przenośnych).

IBM xSeries 460

IBM xSeries 460

Nie tylko procesory ulegają nieustannym modyfikacjom. Obecne serwery wyposażane są w złącza PCI Express x16 (x32), oferujące transmisje rzędu dziesiątków gigabitów na sekundę, na horyzoncie pojawił się także interfejs SAS (Serial Attached SCSI), który ma zastąpić równoległy adapter SCSI i oferować przy tym przesyłanie danych z przepływnościami dochodzącymi do 3 Gb/s. Pojawiają się także nowe technologie (Infiniband) łączenia ze sobą wielu urządzeń: pamięci masowych, serwerów i elementów sieciowych za pomocą wspólnej szyny danych (maksymalnie dwanaście kanałów o przepływności 120 Mb/s). Uproszczeniu ulegnie także zarządzanie serwerami - opracowywana obecnie idea SMASH (Systems Management Architecture for Server Hardware) pozwoli wpisywać bezpośrednie komendy wykonawcze z wiersza poleceń. Kolejnym krokiem na drodze postępu technologicznego będzie wirtualizacja serwerów i systemów pamięci masowych, aby maksymalnie zoptymalizować wykorzystanie fizycznie dostępnych urządzeń.

Sprawdź swoją wiedzę

Doskonałą okazją do przetestowania swojej wiedzy z dziedziny serwerów będzie rozwiązanie Narodowego Testu Wiedzy Komputerowej - kategoria: Serwery. Aby wziąć udział w naszym sprawdzianie, należy zalogować się, podając tymczasowy login oraz hasło (nie dotyczy to zalogowanych / zarejestrowanych użytkowników serwisu). Na uczestników czeka 15 pytań o różnym stopniu trudności. Ostateczna nota zależy od ilości zdobytych punktów, dzięki poprawnym odpowiedziom oraz możliwie najkrótszym czasie rozwiązania quizu. Za każdą błędną odpowiedź będą jednak odejmowane punkty. Odpowiedź "nie wiem" oznacza zero punktów. Życzymy przyjemnej zabawy!

Narodowy Test Wiedzy Komputerowej (kategoria: Serwery)


Zobacz również