Serwer w Windows 8

Jeżeli prowadzisz małą firmę, lub w domu posiadasz więcej niż jeden komputer / urządzenie sieciowe możesz zaoszczędzić sporo czasu i wyglądać bardziej profesjonalnie gdy zdecydujesz się postawić serwer. Przechowywanie dokumentów i plików multimedialnych i udostępnianie ich na wszystkich stacjach roboczych jest o wiele bardziej wydajne niż duplikowanie tychże na wielu urządzeniach, nie traci się czasu na szukanie ich, sprawdzanie czy dana wersja jest aktualna, etc. Dodatkowo musisz martwić się o back up tylko jednego urządzenia.


Stawianie serwera na Windows jest bardzo proste: do 2011 roku Microsoft wychodził naprzeciw potrzeb użytkowników wydając Windows Home Server, niestety rok ten był ostatnim, w którym wydano tą wersję. Na szczęście Windows 8 wyposażony jest w całą gamę narzędzi które pozwalają w prosty i intuicyjny sposób postawić "zaimprowizowany" serwer. Poniżej znajdziecie krótki przewodnik jak to uczynić. Omówimy po krótce opcje Storage Space, dzielenie plików za pomocą grup domowych, streamowanie mediów poprzez sieć, tworzenie kopii zapasowych i zdalne zarządzanie zasobami.

Tworzenie Przestrzeni Dyskowych

Windows 8 zawiera nową funkcjonalność z zakresu składowania danych zwaną Przestrzenią Dyskową (Storage Space). Funkcja ta pozwala tworzyć wirtualne dyski z dostępnych masowych pul pamięci, zezwala na dzielenie, dodawanie, odejmowanie oraz określanie dowolnych rozmiarów "składów". Rozwiązane to jest o wiele bardziej efektywne i intuicyjne niż dyski RAID oraz działa bardzo podobnie od dobrze znanym wszystkim z Windows Home Server funkcji rozszerzania partycji (Drive Extender).

Serwer w Windows 8

Storage_Spaces

 Żeby rozpocząć wystarczy podłączyć jeden lub więcej lokalny lub zewnętrzny dysk twardy do PC i uruchomić "Przestrzenie Dyskowe" (najprościej wcisnąć "Start" i z polecenia "Uruchom" wpisz "przestrzenie dyskowe" lub "storage spaces"). Z poziomu programu możemy określić pożądaną pulę dysków twardych wchodzących w skład  "przestrzeni", którą następnie dzielimy na wymaganą liczbę "partycji", które od tej pory traktowane będą przez Windows 8 jak oddzielne dyski. Jeżeli któryś z fizycznych dysków wchodzących w skład puli ulegnie awarii (lub nawet więcej niż jeden) dane przechowywane w "przestrzeni" nie zostaną utracone. Dodatkowo w każdej chwili można płynnie zwiększyć ogólną pojemność "spaces" dodając do już wydzielonej puli kolejne dyski twarde.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8

Dziel się danymi w sieci

Po wstępnej konfiguracji chciałbyś zapewne udostępnić swoje pliki, podłączone drukarki lub wydzielone przestrzenie reszcie użytkowników sieci (domowej / biurowej). Jeżeli wszystkie Twoje komputery pracują pod Windows 7 lub 8 najlepiej skonfigurować połączenia sieciowe w tryb Grupy Domowej (Home Group), które to zezwala na swobodną wymianę multimediów i bibliotek dokumentów i drukarek. Dodatkowo taki rodzaj połączenia da się chronić hasłem, więc nie trzeba martwić się, iż dostęp do danych będą miały osoby postronne.

Serwer w Windows 8

HomeGroup

Żeby dzielić się stworzonymi "przestrzeniami" w obrębie Grup Domowych należy dodać je do już dostępnych bibliotek lub stworzyć nowe i je udostępnić.
Serwer w Windows 8

Udostepnianie

Jeżeli pracujesz na komputerach operujących na Windows Vista lub XP, nie będziesz mógł podłączyć ich w Grupę Domową. W takim wypadku trzeba niestety udostępniać poszczególne biblioteki i foldery manualnie z poziomu Windows 8 tak żeby każdy dowolny sprzęt podłączony do sieci mógł z nich korzystać.
Serwer w Windows 8

WinXP_VISTA

Kiedy skonfigurujesz wszystkie komputery w sieci tak żeby albo pracowały w grupie domowej albo miały wyszczególnione i udostępnione konkretne foldery i biblioteki możesz zacząć swobodnie przesyłać pliki w obrębie nowo zbudowanej sieci.

Streaming mediów po sieci

Jeżeli chcesz w obrębie swojej sieci udostępniać zdjęcia, filmy, muzykę i odtwarzać je na innych urządzeniach (konsole, pozostałe PC z sieci, telewizory SMART) powinieneś również zająć się konfiguracją  sieci pod tym kątem.

Po odpowiednim ustawieniu funkcji streamowania multimediów powinieneś mieć możliwość odtwarzania ich na innych urządzeniach za pomocą funkcji "Odtwarzaj na" (Play To). Dodatkowo można dokonać tego przeglądając pliki Windows w eksploratorze lub z poziomu Windows Media Player.

Serwer w Windows 8

MindowsMediaPlayer

Żeby poprawnie skonfigurować dzielenie się multimediami na pozostałych urządzeniach w sieci należy je włączyć. Z poziomu Windows Media Player w Windows 8 na górnym pasku zadań wybrać opcje Stremowania i po przejściu do okienka więcej opcji odnaleźć pożądane urządzenia i zezwolić im na zdalne sterowanie odtwarzaczem i "Voilà".

Pracuj na plikach zdalnie

Aby mieć dostęp do swojego serwera lub dowolnego PC z sieci będąc poza domem lub biurem, można skorzystać z aplikacji SkyDrive opracowanej przez Microsoft. Po zainstalowaniu aplikacji na PC można uzyskać dostęp do zawartości komputerów z poziomu laptopa, smartphona lub tabletu.

Serwer w Windows 8

SkyDrive

Podłączenie takie zezwala na przeglądanie dokumentów i plików, podgląd zdjęci i oglądanie video. Dodatkowo jeżeli ma się taką potrzebę można kopiować pliki do SkyDrive i w jeszcze łatwiejszy sposób udostępniać je osobo upoważnionym.

Kopie zapasowe serwera

Korzystając z dowolnego urządzenia masowo składującego dane dobrym nawykiem jest tworzenie jego kopii zapasowych co jakiś czas. I pomimo tego, że Microsoft pominął kilka opcji tworzenia backupu w Windows 8, ich nowa propozycja, Historia Plików, wydaje się być rozwiązaniem bardziej przyjaznym użytkownikowi i bardziej intuicyjnym w zastosowaniu.

Kiedy podłączysz do komputera dysk zewnętrzny i zezwolisz na tworzenie Historii Plików, system automatycznie zapisuje zrzuty wszystkich plików. Dopóki urządzenie jest podpięte do komputera, system co godzinę (ustawienie domyślne które można zmienić) robi nową partię zrzutów za pomocą których można odtworzyć pliki.

Serwer w Windows 8

Historia_plikow

Żeby włączyć swoje stworzone przestrzenie dyskowe do Historii Plików należy dodać je do istniejącej, dzielonej biblioteki lub takową utworzyć.

Runda bonusowa: backup pozostałych PC w Przestrzeni

Na koniec podpowiemy jeszcze jeden trick, który pozwoli na tworzenie kopii zapasowych pozostałych PC z sieci w stworzonych przestrzeniach.

Jedynym wymogiem jest aby backupowany PC operował na Windows 8. Wtedy wystarczy wejść w opcje zaawansowane Historii Plików i wskazać wydzieloną Przestrzeń jako dysk rekomendowany do zapisu historii.

Serwer w Windows 8

Ust_zaawansowane

W ten sposób tworzenie kopii zapasowych nie będzie wymagać podłączania dysków zewnętrznych, a wszystkie dane zostaną w obrębie Twojej sieci.

Dla komputerów pracujących na Windows 7 i starszych należy manualnie skonfigurować automatyczne tworzenie kopii zapasowych systemu i punktów przywracania tak aby za dysk docelowy obrały sobie wydzielone Przestrzenie na naszym serwerze Windows 8.

Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem i udało Ci się Drogi Czytelniku pomyślnie przebrnąć przez "meandry konfigurowania" powinieneś cieszyć się teraz swoją w pełni funkcjonalną siecią w domu/biurze za pomocą, której możesz udostępniać pliki i media. Co więcej stworzyłeś ją praktycznie bez kosztowo (nie licząc ceny licencji za Windows 8). Gratuluję.

P.S.

Wszystkie skojarzenia z LVM Linuxa są zupełnie przypadkowe i nie zamierzone…


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: