Serwer w dłoni

Koncern Sony zaprezentował bezprzewodowy serwer danych, wykorzystujący system operacyjny oparty na Linuksie. Urządzenie mieści się w dłoni i może zgromadzić do 17 GB danych.

Do komunikowania się z komputerami FSV-PGX1 wykorzystuje bezprzewodową sieć IEEE802.11b. Oprogramowanie, zainstalowane na serwerze pozwala na jednoczesny dostęp do zgromadzonych na jego dysku danych nawet 250 użytkownikom - korzystającym zarówno z komputerów PC, jak i handheldów.

FSV-PGX1 obsługuje protokoły FTP (file transfer protocol), CIFS (Common Internet File System) oraz NFS (Network File System). Przedstawiciele Sony zapewniają, że pliki zgromadzone na dysku serwera (o pojemności 20 GB, z czego 17 GB można przeznaczyć na dane) są skutecznie zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem - w urządzeniu zastosowano 64- i 128-bitowy protokół WEP (Wired Equivalent Privacy).

Serwer z powodzeniem mieści się w dłoni - mierzy zaledwie 83 x 155 x 31 mm i waży 390 g. W Japonii jego sprzedaż rozpocznie się pod koniec marca. Cenę ustalono na 585 USD.


Zobacz również