Serwer w domu źródłem darmowego (bez rachunków za prąd) ogrzewania

eRadiator to serwer przypominający grzejnik, który może stanowić świetne źródło ciepła. Dlaczego świetne? Dlatego, że w 100% darmowe!

Chociaż ostatnie zimy są dla nas bardzo łagodne rachunki za ogrzewanie i tak stanowią istotne obciążenie dla domowego budżetu. Interesującą propozycję, aby nieco je zmniejszyć, przedstawił holenderski startup Nerdalize, który postanowił wykorzystać ciepło generowane przez serwery.

Pomysł, który został już przetestowany w praktyce, polega na tym, aby w domach chętnych osób zainstalować serwery wyglądające jak grzejniki i nazywające się eRadiator. Startup Nerdalize przy współpracy z Eneco, największym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej w Holandii, stworzył system składający się z pięciu takich urządzeń. Dzięki oszczędnościom na kosztach związanych z utrzymaniem centrum danych i personelu pozwoliło to mu zaoferować moc obliczeniową w cenie o 55% niższej niż konkurencja.

eRadiators - serwer ogrzewający dom

eRadiators - serwer ogrzewający dom

Podsumowując, Nerdalize otrzymuje platformę pozwalającą na zaoferowanie korzystnej cenowo dla konsumentów oferty, natomiast oferujący miejsce na serwer właściciel domu może się cieszyć z dodatkowego źródła ciepła.

Oczywiście należy tutaj pamiętać, że nie jest to źródło ciepła generujące taką samą jego ilość przez cały czas, ponieważ to zależy od aktualnego obciążenia. Ponadto powstają pytania:

- co z latem, gdy ciepło nie jest potrzebne?

- co z rachunkami za energię?

- co z generowanym hałasem?

Tutaj otrzymujemy uspokajające odpowiedzi: latem ciepło "wyrzucane" jest na zewnątrz budynku, rachunki za prąd opłaca właściciel serwera, serwery pracują "bardzo cicho".

Znajdujecie jakieś minusy tego rozwiązania?