Serwerowa alternatywa

Big Blue stawia na Linuxa - firma zamierza standardowo instalować system operacyjny w produkowanych przez nią serwerach z serii S/390.

IBM poinformował, iż w serwerach serii S/390 będzie preinstalować system operacyjny Linux. Będą to dystrybucje SuSE Linux oraz TurboLinux, z producentami których firma zawarła odpowiednie umowy. W styczniu w internetowym ośrodku IBM udostępnił klientom jedną z wersji systemu Linux. System pobrała tak duża liczba użytkowników, iż zachęcona tym wynikiem firma postanowiła instalować go standardowo w serwerach S/390. IBM oferować będzie wsparcie techniczne dla Linuxa poprzez swoją sieć Global Services. W projekt zaangażowane są również firmy Computer Associates i BMC Software, które będą tworzyć linuxowe aplikacje dla serwerów S/390.

Linux będzie instalowany na serwerach na jeden z trzech sposobów: jako jedyny system, jako system współdzielący zasoby z aplikacjami OS/390 oraz jako VM (Virtual Machine), umożliwiając użytkownikom jednoczesne uruchomienie wielu systemów na jednym serwerze.


Zobacz również