Serwerowy biznes IBM-a przejęty przez Lenovo

Firma Lenovo kupi od IBM-a dział serwerów. Transakcja opiewa na 2,3 miliarda dolarów. To podobno znacznie mniej niż początkowo chciała uzyskać amerykańska firma.

Od około roku firmy Lenovo i IBM prowadziły rozmowy w sprawie sprzedaży działu serwerów x86, które przedłużały się ponieważ amerykańska firma wyceniła go podobno na 5-6 mld USD, czyli na znacznie więcej niż chciał zapłacić jej chiński partner. Dzisiaj wiemy już, że wreszcie doszło do porozumienia, na mocy którego przejmie on za 2,3 miliarda dolarów (2 mld w gotówce, reszta w akcjach) serwery typu System X, serwery blade/switche BladeCenter i Flex System, zintegrowane systemy Flex System oparte na x86, linie NeXtScale i iDataPlex oraz skojarzone z nimi oprogramowanie. W "rękach" IBM-a pozostaną serwery System z (mainframe), serwery Power Systems, pamięci masowe Storage Systems, serwery Flex opare na architekturze Power oraz systemy PureApplication i PureData.

Czy zmiana ta będzie odczuwalna dla klientów?

Raczej nie. Lenovo przejmie bowiem obszar związany z obsługą klienta i utrzymaniem, natomiast IBM przez pewien czas od sfinalizowania transakcji będzie świadczył usługi utrzymania sprzętu w imieniu swojego chińskiego partnera.

Zobacz również:

Co z pracownikami?

Około 7500 pracowników firmy IBM na całym świecie otrzyma propozycję zatrudnienia w Lenovo.

To jeszcze nie koniec

Oczywiście, aby transakcja została sfinalizowana, musi jeszcze zostać zaakceptowana przez odpowiednie komisje UE i Stanów Zjednoczonych.

Długa współpraca

Na koniec warto przypomnieć, że współpraca obu firm sięga 2005 roku, kiedy to Lenovo przejęło od IBM-a dział PC obejmujący markę ThinkPad i w oparciu o nią rozbudowało produkcję własnych laptopów.