Serwery IBM na procesorach Cell

IBM zaprezentował nielicznym klientom prototyp serwera, wyposażonego w procesor Cell, opracowany wspólnie z firmami Sony i Toshiba. Chip ten będzie sercem nowej konsoli Sony Playstation 3, ale IBM zamierza znaleźć dla niego szersze zastosowania.

Póki co jest to tylko prototyp płyty głównej wyposażony w dwa takie układy. IBM twierdzi, że wydajność serwerów opartych na procesorze Cell będzie kilkukrotnie wyższa niż na obecnie stosowanych układach.

Prototypowa płyta jest wyposażona w dwa procesory, taktowane pomiędzy 2,4 a 2,8 GHz, 512 MB XDR DRAM i dwa mostki południowe LSI. Firma twierdzi, że w laboratoriach przeprowadza się już testy z większymi częstotliwościami taktowania, a teoretyczna wydajność jednego procesora przy 3 GHz, to 200 GFLOPS, co dla jednej płyty wyposażonej w dwa układy daje w sumie około 400 GFLOPS.

IBM planuje wypuszczenie na rynek 'rakowej' wersji serwera, która będzie mogła składać się aż z siedmiu modułów, każdy po dwa procesory. Póki co, zademonstrowany prototyp posiadał duże wentylatory do chłodzenia układów, co uniemożliwiałoby aż takie upakowanie komponentów, jednak firma twierdzi, że stosując dedykowane, mniejsze rozwiązania chłodzące będzie w stanie osiągnąć zamierzony cel.

System, na którym pracował nowy serwer, to Linux.


Zobacz również