Serwery Windows nadal popularniejsze niż Linuksowe

Według najnowszych analiz rynkowych IDC, Windows opanowuje rynek serwerowych systemów operacyjnych w szybkim tempie, a Linux nie ma szans na dogonienie go w najbliższym czasie.

Z najnowszych, kwartalnych badań rynku opublikowanych przez IDC wynika, że sprzedaż serwerów Microsoft Windows dorównuje obrotom ze sprzedaży serwerów uniksowych klasy enterprise.

Serwery linuksowe już od 11 kwartałów konsekwentnie utrzymują dwucyfrowy wzrost (licząc rok do roku) zarówno obrotów - 32,2 proc., jak i liczby - 32,1 proc. Przedsiębiorstwa nadal poszerzają zakres zastosowań serwerów opartych na Linuksie w centrach danych, powierzając im zarówno zadania techniczne jak i komercyjne.

Równocześnie IDC podaje, że serwery Microsoft Windows także odnotowują silny wzrost zarówno w zakresie obrotów jak i liczby - odpowiednio o 12,3 proc. i 10,7 proc. Przy czym są to procenty od znacznie większej bazy instalacyjnej, niż w wypadku Linuksa. Znaczące jest to, że kwartalne obroty serwerów Windows sięgają 4,2 miliarda USD, co porównywalne jest z kwartalnymi obrotami na rynku serwerów uniksowych.

Według IDC obie edycje Windows Server 2003 - DataCenter i Enterprise -sprzedają się dobrze. W opinii specjalistów IDC Linux, z powodu niskiego pułapu, z jakiego wystartował, w najbliższej przyszłości nie wyprzedzi Windows ani Unix. Tak więc nie należy spodziewać się, że w najbliższym czasie zajmie on miejsce dwóch najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych w przedsiębiorstwach.


Zobacz również