Serwery linuksowe mniej stabilne niż Win 2003 Server

W swoim corocznym raporcie na temat stabilności systemów serwerowych Yankee Group informuje, że Windows 2003 Server zachowuje się bardziej stabilnie niż serwery linuksowe. Produkt Microsoftu pozostaje jednak w tyle za OS-ami uniksowymi, takimi jak HP-UX czy Sun Solaris 10.

We wspomnianym raporcie stwierdzono, że średni czas pracy Windows 2003 Server jest w ciągu roku o około 20% dłuższy niż najpopularniejszego linuksowego systemu serwerowego Red Hat Enterprise Linuksa.

Analityk Laura DiDio pisze w raporcie, że wszystkie badane systemy wykazują się "wysokim stopniem niezawodności" i zauważa, że w ciągu ostatnich 3-5 lat ich twórcy poczynili olbrzymie postępy, by zapewnić swoim programom bezawaryjną pracę.

Słowa DiDio potwierdzają wyniki badań, które są bardzo zbliżone w przypadku wszystkich systemów. Okazuje się, że średnia liczba awarii systemów serwerowych (windowsowych, linuksowych i uniksowych) wahała się od 3 do 5 na system. W związku z tymi awariami serwery były wyłączone rocznie przez 10 do 19,5 godziny.

Analitycy Yankee Group zauważyli, że zarówno Red Hat Enterprise Server, jak i produkty "niszowych" linuksowych twórców serwerów, ulegały częstszym awariom. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest, zdaniem ekspertów, uboższa, w porównaniu do produktów uniksowych i Microsoftu, dokumentacja dotycząca OS-ów linuksowych.