Serwis internetowy odnajdzie twój skradziony aparat

W ostatnich dnia w sieci pojawił się bardzo ciekawy serwis internetowy, który może znacząco przyczynić się do wzrostu wykrywalności sprawców kradzieży aparatów fotograficznych. Strona stolencamerafinder.com stworzona przez Matta Burnsa pozwoli odszukać aparat na podstawie danych EXIF.

Serwis Stolen Camera Finder umożliwia odszukanie skradzionego aparatu w prosty i stosunkowo szybki sposób. Mechanizm pracuje w oparciu o dane EXIF, które zapisywane są przez aparat podczas robienia zdjęcia. Często znajduje się w nich unikalny numer seryjny aparatu. To właśnie on wykorzystywany jest do odnalezienia sprzętu.

Korzystanie z serwisu jest niezwykle proste. Wystarczy wgrać jakiekolwiek zdjęcie wykonane skradziony aparatem lub własnoręcznie wpisać numer seryjny sprzętu. Następnie mechanizm przeszuka tysiące stron internetowych w poszukiwaniu zdjęć wykonanych aparatem z tym numerem seryjnym. I tak po nitce dotrzemy do kłębka i odzyskamy swój aparat.

Zobacz również:

  • Wirtualne kasyno na FB? Uwaga - pułapka!

Nie wszystko jednak wygląda tak różowo. Niestety, niektóre aparaty w danych EXIF nie umieszczają numeru seryjnego. Odnalezienie takiego sprzętu nie będzie możliwe za pośrednictwem Stolen Camera Finder. Kolejnym problem jest ogromna ilość danych w internecie, które trzeba przeanalizować. Niestety w wielu przypadkach może to zająć sporo czasu, dlatego też aplikacja korzysta z lokalnej bazy danych. Jest ona stale uzupełniana o kolejne wpisy.

Aby przyspieszyć i udoskonalić proces wyszukiwania, twórca serwisu zwrócił się o pomoc do internautów. Wystarczy jedynie zainstalować specjalną wtyczkę do przeglądarki Google Chrome, która podczas przeglądania przez nas stron internetowych będzie automatycznie uzupełniała bazę danych.

Korzystanie z serwisu Stolen Camera Finder jest bezpłatne.