Serwisy aukcyjne nie mogą sprzedawać podróbek

Serwisy aukcyjne muszą chronić znaki towarowe poszczególnych producentów. To decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jaką podjął w związku z pozwem L’Oréal przeciwko serwisowi eBay.

Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości sądy krajów UE mogą nakazać serwisom, aby usunęły aukcję, której przedmiotem jest podróbka markowego produktu, a także tych które nie są przeznaczone do sprzedaży na dany rynek. Decyzja ta ma daleko idące konsekwencje dla wszystkich portali zajmującymi się aukcjami.

Pozew przeciwko serwisowi eBay, złożyła francuska firma L’Oréal SA. Na eBayu można bowiem było znaleźć próbki oraz produkty, które nie były przeznaczone do sprzedaży w Europie.

Zobacz również:

  • Ależ tani iPhone na Cyber Monday! Allegro nie zawodzi nawet po Black Friday

Z wyroku wynika, że w niektórych sytuacjach właściciel znaku towarowego, jakim w tym przypadku było L’Oréal, będzie mógł przeciwdziałać internetowej sprzedaży swoich produktów, jeśli uzna, że będzie to miało wpływ na negatywny wizerunek produktu jak i samej marki.

Serwis eBay nie zamierza składać apelacji.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu jest kontrowersyjny. O ile wątpliwości nie budzi decyzja w sprawie podróbek produktów, o tyle postanowienie w sprawie sprzedaży produktów nie przeznaczonych na dany rynek budzą obawy. Teraz może się okazać, że ktoś nie będzie mógł sprzedać w serwisie aukcyjnym słuchawek, które kupił w USA, bo producent nie przeznaczył ich do sprzedaży w Europie. Jak waszym zdaniem decyzja Trybunału wpłynie na serwisy z aukcjami?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: