Serwisy internetowe

Serwisy poświęcone tematyce DVD wkroczyły do Sieci, przypatrzmy się kilku przykładom.


!www.thedigitalbits.com

Strona może przypaść do gustu z powodów patriotycznych. Otóż pierwszą w dziale plotek była zapowiedź wydania Trzech kolorów Kieślowskiego przez Miramax. W recenzjach ponad 500 filmów na DVD, parę na... laserdiscach oraz kilka odtwarzaczy stacjonarnych. W letnim konkursie można było wygrać odtwarzacz Pioneera, a pytanie wymagało - w przeciwieństwie do quizów w niektórych polskich serwisach - wykazania się wiedzą filmową i bywaniem w kinie. Bardzo obficie prezentuje się FAQ i archiwa serwisu - znajdziemy tu artykuły na prawie każdy temat (związane z kinem domowym - rzecz jasna). Poza tym, tradycyjnie: trochę linków, grupa dyskusyjna itp.

Konikiem autora serwisu jest najwyraźniej obraz w formacie 16:9, gdyż poświęcił mu sporo miejsca w serwisie. Możemy także ściągnąć opracowany przez autora plik pdf dotyczący tego formatu.

!www.dvdfile.com

Na pierwszy rzut oka - nowoczesny design, na drugi - o co tu chodzi?Rzeczywiście, początkowo obsługa serwisu może nastręczać spore trudności. Wszystko dlatego, że informacji jest mnóstwo, ale dostęp do nich co najmniej niełatwy. Jest to co zwykle: newsy, recenzje, zapowiedzi i konkurs. Z tym że owe wieści są jeszcze podzielone na 6 poddziałów, wśród których najciekawsze są cotygodniowe listy przebojów sprzedawanych płyt oraz dwudziestka wszech czasów.

Potężna baza danych o płytach zawiera oprócz wspomnianych już opisów, listę scen zmian na płytach w stosunku do wersji oryginalnych, bootlegi (czyli płyty wydane nieoficjalnie) oraz spis sklepów internetowych z płytami i sprzętem. Poza tym, sporo forów dyskusyjnych i grup newsowych.

!www.dvdchannelnews.com

Jak wynika z nazwy domeny, serwis jest ukierunkowany głównie na wiadomości. Zasadniczo dzieli się na dwie części: DVD wideo i Hollywood Spotlight. Ta druga dla fanów kina, gwiazd, realizacji nowości filmowych, plotek etc. Nas interesuje bardziej dział DVD wideo. Jak zwykle nie brak zapowiedzi, kole-kcji okładek (ale w niskiej rozdziel-czości), plotek (znowu o Trzech kolorach Kieślowskiego), są odnośniki do forów dyskusyjnych i kilka wywiadów z ludźmi z branży. Nie brakuje opisów jaj wielkanocnych, a gigantycznym elementem korespondencji od internautów jest spis ich życzeń do wydania na DVD: od serialu Kameleon do ubóstwianego (sądząc z liczby głosów) MacGyvera. Oprócz danych o bestsellerach płytowych mamy też unikatowe informacje o sprzedaży odtwarzaczy stacjonarnych. Np. w maju br. Amerykanie kupili 450 tysięcy sztuk. Bez DVD-ROM-ów, oczywiście.

Z ciekawostek możemy przeczytać listę wykrytych przez amerykańskich użytkowników błędów na płytach.