Setne urodziny twórcy ksero

Słowo "XERO" rozpoznaje każdy uczeń i student. Warto wiedzieć, że dokładnie 100 lat temu, 8 lutego 1906 roku, urodził się Chester Carlson, twórca kserografii. Jego wynalazki stworzyły rynek, który dziś wart jest 112 miliardów dolarów. Szacuje się, że dzięki nim tylko w 2004 roku wydrukowano 4 tryliony stron...

Setne urodziny twórcy ksero

Chester Carlson w laboratorium (źródło: Xerox)

Carlson urodził się i dojrzewał w bardzo biednej rodzinie. W wieku 12 lat doszedł do wniosku, że musi coś wynaleźć, by wyrwać się z nędzy. Zdecydował się na studiowanie fizyki, karierę naukową kontynuował jako asystent na uniwersytecie. W pewnej chwili rozpoczął eksperymenty z fotoprzewodnictwem, czyli z materiałami, których zdolność do przewodzenia prądu zmienia się w zależności od natężenia padającego na nie światła.

22 października 1938 roku stworzył pierwszą odbitkę ksero. Angielskie słowo "xero" wymyślił opierając się na greckich "suchy" i "pisanie". Jednak dopiero po dwudziestu latach prac pojawiło się na rynku urządzenie wyprodukowane przez The Haloid Company (firmę Carlsona), które umożliwiało naprawdę wygodne kserowanie. Była to kopiarka Xerox 914.

Zdaniem dziennikarzy pisma Fortune, był to najbardziej udany wynalazek w historii Ameryki. Sukces urządzenia sprawił, że w 1961 roku The Haloid Company zmieniła nazwę na Xerox.

Setne urodziny twórcy ksero

Xerox 914 (źródło: Xerox)

Opracowane przez Carlsona metody zamiany znaków na papierze na formę elektroniczną - a później znowu na znaki na papierze - stosowane są do dziś w kserokopiarkach, drukarkach laserowych czy faksach.

Chester Carlson zmarł w wieku 62 lat w 1968 roku.

Więcej informacji: witryna Xeroksa (w języku angielskim)