Shareaza 2.5.5 - jeden klient kilka sieci

Jeżeli chcesz mieć dostęp do kilku różnych sieci p2p, a nie masz ochoty instalować wielu programów skorzystaj z Shareazy. Ten program połączy cię z Gntellą, ED2K i BitTorrentem. Uzyjesz go także, jako odtwarzacza i komunikatora

Werdykt PC Worlda

Wygodny klient p2p integrujący obsługę kilku sieci. Jeżeli nie chcesz instalować wielu różnych programów będziesz z niego zadowolony. Wystarczy przyzwyczaić się do niestandardowego interfejsu

Zalety

- obsługa ró żnych sieci

- rozbudowany odtwarzacz multimedialny

Wady

- niedopracowane polskie tłumaczenie

- interfejs wymaga przyzwyczajenia

Shareaza 2.5.5 to jeden z bardziej znanych klientów sieci p2p. Umożliwia współdzielenie filmów, muzyki, oprogramowania. Najnowsze wersje tego programu obsługują cztery różne sieci, co sprawia, że pozwala odnaleźć praktycznie każdy rodzaj materiału.

Podstawową siecią, w której funkcjonuje Sahreaza jest Gnutella 2. Program korzysta ze wszystkich najnowszych udogodnień, jakie ona oferuje. Kolejkuje wysyłane pliki, pozwala współdzielić fragmenty danych, obsługuje metadane, hashowanie i ultrapeery. Umożliwia prace i optymalizację zadań pobierania w grupach klientów - tak zwanych rojach. Zaletą programu jest wygodny interfejs, który ułatwia korzystanie z różnych funkcji. Można przestawić go w tryb uproszczony przeznaczony dla początkujących użytkowników, ale także przełączyć w zaawansowany, który ucieszy osoby z większym doświadczeniem. Wygląd okien można dodatkowo modyfikować za pomocą dostępnych skórek. Jeżeli brakuje ci jakiejś funkcji znajdziesz ją zapewne wśród wtyczek. Za ich pomocą można rozszerzać zastosowania programu praktycznie bez ograniczeń.

Shareaza to nie tylko narzędzie do pobierania. Możesz ja wykorzystać na przykład, jako odtwarzacz multimedialny. Za jej pomocą wyświetlisz na ekranie komputera filmy, posłuchasz muzyki. Obsługuje listy odtwarzania i wyświetla wizualizacje. W trakcie pobierania często trzeba sprawdzić zawartość ściąganych plików, zanim zostaną w całości zapisane na dysku. Za pomocą Shareazy możesz na przykład obejrzeć fragmenty ściągniętego wideo, sprawdzić czy utwór muzyczny jest taki, jaki być powinien. Jeżeli chcesz utrzymywać kontakty ze znajomymi użyjesz tego klienta, jako komunikatora. Bezpieczeństwo gwarantują tak zwane czarne listy umożliwiające blokowanie i filtrowanie adresów IP.

O elastyczności Shareazy świadczy możliwość obsługiwania kilku sieci. Możesz ją bez problemu połączyć ze starą wersją Gnutelli. Zadziała, jako klient EDonkey2000, obsłuży format używany przez BitTorrent. Jeżeli wiec nie chcesz instalować i uruchamiać wielu różnych programów to program właśnie dla ciebie.

Shareaza jest bezpłatna i została przetłumaczona na wiele języków, w tym polski. O ile jednak translacja poleceń jest najczęściej prawidłowa, to dopasowanie ich do okien programu już nie. W wielu miejscach polskie opisy nie mieszczą się, są zasłonięte przez inne elementy interfejsu, występuje także sporo literówek. Lista zmian w najnowszej wersji Shareazy nie jest długa. Ogranicza się praktycznie do usunięcie istniejących błędów. Program nie powinien już sprawiać kłopotu podczas odtwarzania playlist, zwiększona została również wydajność dzięki zoptymalizowaniu kodu sprawdzającego zawartość czarnych list. Interfejs reklamowany przez t autorów jako "powalający" wymaga jednak przyzwyczajenia. Jeżeli oczekujesz standardowego sposobu obsługi znanego z innych aplikacji będziesz musiał poświecić chwilę by zorientować się w systemie zakładek, komunikatów informacyjnych i linków konfiguracyjnych wyświetlanych na ekranie.

Cena: bezpłatny

Info: Shareaza 2.5.5