Sharp: LCD z wbudowanym... skanerem

Japoński Sharp zaprezentował na trwających w targach CEATEC prototyp niezwykle ciekawego urządzenia. Jest to 3,5-calowy wyświetlacz LCD ze zintegrowanym skanerem. Dzięki temu może on pełnić funkcję ekranu dotykowego (o zdecydowanie większych możliwościach niż tradycyjne rozwiązania tego typu), rozpoznawać odciski linii papilarnych czy skanować dokumenty.

Budowa prototypu (o rozdzielczości 320 x 480 pikseli) jest dość skomplikowana - skaner jest wbudowany w strukturę wyświetlacza (obok każdego piksela LCD umieszczono piksel skanera). Dzięki temu możliwe jest np. szybkie zeskanowanie wizytówki (poprzez przyłożenie jej do ekranu) czy jednoczesne wykonywanie kilku operacji "dotykowych" w różnych punktach wyświetlacza (w tradycyjnych ekranach sterowanych dotykiem nie ma takiej możliwości). Co ważne, dzięki temu, że w rozwiązaniu Sharpa nie zastosowano nakładki dotykowej, obraz wyświetlany przez urządzenie jest zdecydowanie wyraźniejszy i jaśniejszy niż w przypadku innych wyświetlaczy dotykowych.

Prototypowy LCD ze skanerem Sharpa

Prototypowy LCD ze skanerem Sharpa

Przedstawiciele japońskiego koncernu podczas prezentowania możliwości wyświetlacza pokazali, że można go wykorzystać do skanowania tekstu - zdigitalizowanie standardowej wizytówki trwało ok. sekundy.

Rzecznik firmy mówi, że na razie panel wciąż jest w fazie prototypu, jednak prace nad nim są już prawie zakończone i prawdopodobnie na początku przyszłego roku na rynku pojawią się pierwsze wykorzystujące go urządzenia (producenci telefonów testują już to rozwiązanie w swoich produktach). Sharp zapewnia, że nowa technologia otworzy przed użytkownikami urządzeń mobilnych (to przede wszystkim w nich będą montowane nowe panele) nieznane wcześniej możliwości - dzięki niej ekran będzie mógł pełnić funkcję urządzenia autoryzacyjnego (skanowanie linii papilarnych), skanera (np. wizytówek lub kodów paskowych); możliwe też będzie wprowadzenie do gier nowego, wielopunktowego systemu dotykowego sterowania.

Warto wspomnieć, że konkurenci Sharpa prezentowali już wcześniej zbliżone rozwiązania. W 2003 r. na targach Electronic Display Expo w Tokio podobny prototyp pokazał Panasonic - jednak urządzenie to nigdy nie trafiło na rynek.

Aktualizacja: 03 października 2007 15:26

Artykuł uzupełniliśmy materiałem wideo, na którym prezentujemy możliwości urządzenia. Zobacz film: http://www.idg.pl/tv/tvbeta.asp?wolne=0&id= 125759" target="_blank" class="link" title=" Sharp: LCD z wbudowanym... skanerem"> Sharp: LCD z wbudowanym... skanerem


Zobacz również