Sharp XV-Z90E

Niezwykle atrakcyjna forma połączona z zaawansowaną technologią.

Niezwykle atrakcyjna forma połączona z zaawansowaną technologią.

Sharp XV-Z90E

Projektor japońskiego producenta ma nieregularne, obłe kształty, które nie bez powodu powstały na deskach kreślarzy. Model ten ma być bowiem ozdobą salonu, w którym zainstalujemy nasze kino domowe. Sharp nie jest projektorem typowym. Jego optykę skonstruowano tak, że znakomicie nadaje się do tworzenia dużych obrazów przy dalekim odsunięciu od ekranu. W pomieszczeniach kinowych nie stanowi to przeszkody. W małych pokojach natomiast nie jest to dobre rozwiązanie. Znajdzie się jednak i na to rada w postaci nakładki na obiektyw (do kupienia oddzielnie), która zmieni ogniskową i pozwoli na uzyskanie większego obrazu z mniejszej odległości. Zaletą prezentacji z "oddali" jest możliwość ulokowania projektora daleko za widzami, np. na półce czy regale na przeciwległej ścianie pokoju. Urządzenie można postawić wysoko, a nie jak to najczęściej w projektorach bywa na wysokości równej dolnej krawędzi ekranu. Pozwala na to funkcja High Mount - obraz jest rzucany w sposób podobny jak uruchomilibyśmy tryb sufitowy, z tym że nie jest odwracany do góry nogami.

Sharp XV-Z90E

Nie za ładny, ale funkcjonalny. Podświetlana klawiatura i logicznie rozmieszczone przyciski.

Najważniejszym elementem Sharpa jest najnowszy przetwornik DLP o rozdzielczości SVGA. Zwiększono w nim zakres ruchów mikrolusterek do 12 stopni. Projektory z takimi układami testowaliśmy już w poprzednich wydaniach naszego magazynu i okazały się one znacznie lepsze od swych poprzedników. Efekt tęczy (uciążliwe, migoczące przebarwienia), który jest zmorą niektórych widzów, został przez Sharpa w dużym stopniu wyeliminowany przez użycie specjalnego filtra. Jasność projektora nie jest powodem do szczególnej dumy - zaledwie 600 ANSI lumenów. Wrażenie robi za to kontrast wynoszący 1200:1. Połączenie tych dwóch cech w efekcie daje bardzo dobry, wyraźny obraz, jeśli tylko projekcje filmowe odbywają się w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Nagrodą za niższą jasność jest cicha praca układu chłodzenia.

Charakter prezentacji obrazu można w dużym stopniu dostosować do własnych upodobań. Pomijając 6-stopniową regulację temperatury barw, bardziej interesującą opcją jest korekcja gamma. Dzięki niej można wyróżnić biele, uwypuklić czernie bądź pozostać przy przetwarzaniu liniowym (standardowy tryb), które przy oglądaniu filmów w warunkach całkowitego zaciemnienia wydaje się optymalnym wyborem.

Obraz cechuje duża plastyczność barw. Sprawia wrażenie wręcz trójwymiarowego. Bardzo głęboka jest czerń. Ostrości nie można nic zarzucić. To, co szczególnie zasługuje na pochwałę, to umiejętność eliminowania większości "schodków" na krawędziach prezentowanych obiektów.

Informacje

Typ projektor DLP 4:3

Cena 18 499 zł

Dystrybutor Sharp Electronics,http://www.sharp.pl

Wymiary 36,8 x 15,4 x 32,7 cm

Waga 4,3 kg

Funkcje ręczna regulacja położenia optyki, projekcja tylna, odwrócona, z dużej wysokości, profile kolorów, korekcja gamma, korekcja geometrii w pionie i poziomie, niezależna regulacja kontrastu i jasności dla złącza RGB, uwypuklanie bieli

Złącza wideo - S-Video, kompozytowe, 2 komponentowe

Trwałość lampy 2500 godz.

Kontrast 1200:1

Głośność 29 dB