Sharp pracuje nad smartfonowym ekranem 4K

W 2016 roku na rynku pojawią się smartfony, które będą dysponowały ekranami cechującymi się rozdzielczością 4K.

Firma Apple wprowadzając do iPhone'a ekran Retina rozpoczęła wyścig na piksele, do którego z chęcią dołączyli szybko inni producenci. Z czasem okazało się, że mają oni pod tym względem znacznie ambitniejsze plany niż amerykański gigant, co potwierdzili wprowadzając na rynek smartfony wyposażone w ekrany QHD o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Pierwszym flagowym smartfonem czołowych producentów, który mógł się pochwalić takim panelem był model LG G3. W jego przypadku gęstość pikseli osiągnęła wartość 534 ppi (dla porównania, w przypadku iPhone 6 Plus parametr ten wynosi 401 ppi).

Wyścig trwa dalej

Jak się właśnie dowiadujemy, Sharp, drugi co do wielkości producent wyświetlaczy na świecie, ostro pracuje nad rozpoczęciem produkcji panelu, na którym piksele zostaną znacznie bardziej upakowane. Obecnie nic bliżej o nim nie wiadomo poza tym, że:

- będzie miał przekątną 5-6 cali

- zaoferuje rozdzielczość 4K

W tym drugim przypadku warto dodać, że mogą tutaj wchodzić w grę dwie rozdzielczości: 3840 x 2160 pikseli lub 4096 x 2160 pikseli.

Dlaczego?

Pogoń za pikselami trwa, ponieważ bardzo zainteresowani są tym chińscy producenci często wprowadzający na rynek smartfony, które pod niektórymi względami (np. wspomniana gęstość pikseli, czy niewielka grubość) znacznie wyprzedzają produkty czołowych, najbardziej znanych marek.

Kiedy?

Pierwsze smartfony wyposażone w ekran 4K Sharpa powinny trafić na rynek w 2016 roku.