Sharp stawia na Blu-ray

Podążając śladem konkurencji spod znaku Sony, koncern Sharp zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży na rynku japońskim nowych modeli stacjonarnych nagrywarek Blu-ray. Pierwsze urządzenia trafią do sprzedaży pod koniec października, kolejna partia ujrzy światło dzienne w grudniu.

O ile Sony chce już w najbliższym całkowicie zrezygnować z produkcji stacjonarnych odtwarzaczy DVD na rynek japoński na rzecz urządzeń wspierających technologię niebieskiego lasera (informowaliśmy o tym w tekście Sony: japońska ofensywa Blu-ray), to Sharp planuje rozłożyć ten proces na kilka lat. Cyfrowidy i odtwarzacze Blu-ray mają ostatecznie wyprzeć starszy standard z oferty firmy w 2011 r. (w tym samym roku w Japonii zakończone zostanie nadawanie analogowych transmisji telewizyjnych).

27 października japońskim nabywcom zostaną zaoferowane urządzenia noszące oznaczenia BD-AV1 i BD-AV10. Są to nagrywarki przystosowane do nagrywania transmisji naziemnej i satelitarnej telewizji HD na płytach Blu-ray. Zostały wyposażone w wejście iLink (IEEE1394), umożliwiające podłączenie np. nagrywarki z twardym dyskiem. Nie można będzie jednak nagrać na płytę materiału bezpośrednio z kamery cyfrowej.

1 grudnia do sprzedaży trafią natomiast bardziej zaawansowane modele BD-HDW15 i BD-HDW20. Dysponują one tymi samymi funkcjami co modele wymienione wyżej, a ponadto posiadają wejścia wideo, S-video i audio, pojemne dyski twarde (odpowiednio 500 GB i 1 TB). Łącza iLink można w nich używać do odbioru danych z wideokamery, należy jednak wspomnieć, iż nie będzie ono obsługiwać formatu AVHCD.

Wszystkie urządzenia będą mogły nagrywać na nośnikach typu BD-RE (wielokrotnego zapisu), jednak funkcjonalność modeli BD-AV1 i BD-AV10 została pod tym względem ograniczona do płyt jednowarstwowych.

Ceny urządzeń wyglądają następująco (w przeliczeniu):

- BD-AV1: 872 USD

- BD-AV10: 1042 USD

- BD-HDW15: 1737 USD

- BD-HDW20: ok. 2600 USD.

Jak widać, rozpiętość cenowa propozycji Sharpa jest większa, niż w przypadku zapowiadanych na listopad urządzeń Sony, pierwszy z koncernów oferuje zarówno tańsze, jak i droższe modele.

Sharp ustalił miesięczną produkcję nowych nagrywarek na 30 tys. (BD-AV) i 10 tys. (BD-HDW) sztuk. Koncern nie ma na razie w planach dystrybucji urządzeń na innych rynkach.

Na konferencji prasowej poświęconej nowościom przedstawiciele Sharpa symbolicznie spakowali do worka kilka starych magnetowidów, co ma oznaczać koniec ery taśm VHS, a początek epoki Blu-ray. Firma musi jeszcze przekonać do tego klientów.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na którym prezentujemy opisywane tu modele. Zobacz film: "Sharp stawia na Blu-ray"


Zobacz również