Sharp stworzył 85-calowy ekran z myślą o telewizji przyszłości

Prototypowy ekran LCD to kolejny krok w stronę systemu telewizyjnego przyszłej dekady. Nowa technologia filmowania, przesyłu i wyświetlania obrazu nosi nazwę Super Hi-Vision, a opracowywana jest przez japońską telewizję publiczną NHK. 85-calowy panel Sharpa ma rozdzielczość 16 razy większą niż obecne telewizory HD.

Obraz Super Hi-Vision, który można wyświetlić na nowym ekranie LCD Sharpa, to 7 680 x 4 320 pikseli. Daje to cztery razy więcej detali w pionie i poziomie w porównaniu do najlepszych dzisiejszych telewizorów HD.

System Super Hi-Vision jest opracowywany przez japońską telewizje publiczną NHK, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła transmisje w HD. Teraz chce osiągnąć to samo z nową technologią, nad którą prace rozpoczęły się już w 1995 roku. Publiczne testy mają rozpocząć się w 2020 roku. 85-calowy ekran Sharpa jest kolejnym krokiem naprzód.

Osoby, które miały okazję oglądać prezentację mówią, że ekran daje bardzo szczegółowy obraz o pięknych kolorach. Dzięki nim widz czuje się bardziej zanurzony w obrazie niż przy zastosowaniu współczesnych technologiach 3D. Zdjęcie nie oddaje pełni tego wrażenia.

W Super Hi-Vision każda klatka to odpowiednik 33 Mpix zdjęcia. Potrzebne jest więc przygotowanie zupełnie nowych kamer, systemów obróbki, nagrywania, przesyłu i wyświetlania obrazu w tak wysokiej jakości. Wcześniej w tym roku, JVC zaprezentowało nowy zmniejszony projektor Super Hi-Vision. Ciągle jest ciężki i bardzo drogi, ale to jeszcze jeden krok we właściwym kierunku.