Sharp ujawnia prototyp nowego PDA

Sharp zademonstrował podczas targów JavaOne prototyp komputerka typu 'handheld' pracującego w systemie Linux.

Przedstawiony przez firmę Sharp prototyp najnowszego modelu PDA ma obsługiwać język Java pracując w systemie operacyjnym Embedix, wersji Linuxa dostarczanej przez Lineo. Urządzenie zaopatrzono w procesor Intel StrongARM 206MH, korzystający z tego samego chipa co iPaq Compaqa i Jornada Hewlett-Packarda (pracujące w systemie Microsoft Pocket PC). Sharp zdecydował się na wersję Linuxa oferowaną przez Lineo ze względu na jej niskie wymagania sprzętowe i obsługę wielu funkcji. Urządzenie ma pojawić się na rynku pod koniec bieżącego roku, a Sharp planuje sprzedać do marca 2002 roku milion egzemplarzy nowego PDA.

Sharp oświadczył także, że tokijska firma Access rozpocznie niebawem dostawy przeglądarki internetowej NetFront Internet zaprojektowanej dla urządzeń PDA i zaopatrzonej w wbudowane funkcje pozwalające jej także poprawnie wyświetlać strony WWW w odbiornikach telewizyjnych, telefonach komórkowych i wszelkich urządzeniach dostępowych typu 'handheld'. NetFront działa w oparciu o system operacyjny lub CPU oraz obsługuje JavaScripts, cookies i SSL

(Secure Sockets Layer).

Przedstawiciele Sharpa poinformowali także o trwających pertraktacjach z trzema innymi producentami oprogramowania i technologii dla urządzeń typu PDA. Trwają negocjacje z firmą Office Noa w sprawie oprogramowania umożliwiającego dostęp do materiałów multimedialnych w środowiskach bezprzewodowych, rozmowy z Amigą dotyczą dostaw narzędzi do tworzenia gier, animacji, wideo i muzyki, a firma Pumatech zobowiązała się produkować aplikacje integrujące PDA z innymi komputerami.

www.sharp.co.jp/


Zobacz również