Sharp wydaje 7-calowy tablet Galapagos

W grudniu ubiegłego roku Sharp wydał trzy tablety, które miały rywalizować w Japonii z iPadem i czytnikiem e-booków Kindle. Po dziewięciu miesiącach Sharp postanowił dalej zajmować się tylko jednym z nich i wszyscy spodziewali się, że wkrótce całkowicie porzuci swoje tablety. Tymczasem firma wprowadza 7-calowy tablet o większych możliwościach niż jego poprzednicy.

Sharp Galapagos

Urządzenia Sharp Galapagos nie były w pełni funkcjonalnymi tabletami z systemem Android. Miały pozwalać na czytanie elektronicznych książek, komiksów i magazynów oraz oferować ograniczone możliwości multimedialne. Na ich plus należało zapisać wysoką rozdzielczość ekranu. Były przygotowane specjalnie z myślą o rynku japońskim i tylko tam je sprzedawano.

Nowy 7-calowy tablet też pojawi się tylko w Japonii, ale jest produktem o większych możliwościach. Działa pod kontrolą systemu Android 3.2 w pełnej wersji z Android Marketem oraz aplikacjami Google. Napędza go dwurdzeniowy procesor NVIDII Tegra 2, oferuje dysk o pojemności 16 GB oraz przedni (2 Mpix) i tylny aparat (5 Mpix). Urządzenie waży 400 g.

7-calowy Sharp Galapagos może łączyć się z siecią WiMAX działającą w Japonii. Obsługiwana jest przez lokalnego operatora UQ, a jej szczytowa prędkość pobierania danych z sieci to 40 Mb/s. Prędkość wysyłania wynosi natomiast 10 Mb/s.

Sharp nie kojarzy nam się z tabletami i przynajmniej na razie tak pozostanie. Być może jednak nowy Galapagos wypracuje firmie dobrą pozycję w Japonii. Rozwój na rodzimym rynku mógłby zaowocować dalszymi inwestycjami i ekspansją poza granice kraju kwitnącej wiśni. Nie będzie to jednak proste, bo na rynku tabletów zrobiło się bardzo tłoczno.