Sharp xv-Z3100

Projektor DLP do kina domowego oferujący dobrej jakości obraz z naturalnymi kolorami, ale z tzw. efektem tęczy.

Projektor DLP do kina domowego oferujący dobrej jakości obraz z naturalnymi kolorami, ale z tzw. efektem tęczy.

Sharp xv-Z3100

Do redakcyjnych testów trafi ł projektor Sharpa XV-Z3100 będący zmodyfi kowaną wersją testowanego p rzez n as m odelu X V-Z3000 (KD 2/2007). Nowe urządzenie ma identyczną niewielką białą obudowę i taki sam zestaw gniazd, wśród których znalazło się cyfrowe złącze HDMI. Zastosowane w obiektywie soczewki gwarantują doskonałą ostrość obrazu na całej powierzchni ekranu. Niestety oferowany zakres zoomu wynosi zaledwie 1,15:1.

Sharp xv-Z3100

Wygodny, wyposażony w podświetlane klawisze.

Sharp xv-Z3100
Obraz wyświetlany jest dość nisko, jak na model DLP, a w projektorze nie ma możliwości mechanicznego przesuwania obiektywu. Jest to istotne utrudnienie przy instalowaniu urządzenia, tym bardziej że otwory wylotowe układu chłodzenia umieszczono z boku obudowy. Nie można więc ustawić projektora np. na półce w regale, ponieważ grozi to jego przegrzaniem. Nowy model różni się od poprzednika p rzede wszystkim przetwornikiem DLP. W miejsce układu o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli i proporcjach 16:10 zastosowano nowszy procesor DMD o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i proporcjach 16:9.

Sharp xv-Z3100

Wyświetlany obraz ma dobrą jakość, ale występuje tzw. efekt tęczy. Mały zakres zoomu, brak regulacji manualnej obiektywu. Zbyt głośna praca układu chłodzenia.

Projektor oferuje nieco niższą jasność (1000 ANSI lumenów – poprzednik 1200), ale ma identyczny kontrast wynoszący 6500:1. Użytkownik ma do wyboru jeden z trzech trybów przymknięcia przesłony (nie jest ona dynamiczna): jasny, średni i wysoki kontrast. Nam do gustu przypadły dwa pierwsze. W trybie wysokiego kontrastu obraz jest naszym zdaniem za ciemny. Zaletą urządzenia jest dobre odwzorowanie kolorów i sprawne działanie funkcji BrilliantColor, która pozwala na zwiększenie j asnoś ci o brazu b ez n egatywnego wpływu na prezentowane barwy (pod warunkiem, że uruchomiona jest na pierwszym poziomie – na drugim biel staje się wyraźnie przejaskrawiona).

Sharp xv-Z3100

Sharp xv-Z3100

Werdykt

Głębia czerni nie jest najlepsza, ale szarości są zróżnicowane i wyświetlane na tyle poprawnie, że wszelkie szczegóły w ciemnych scenach są widoczne. Niestety, p omimo o bniżenia j asnoś ci układ chłodzenia projektora, podobnie jak we wcześniejszym modelu, pracuje zdecydowanie za głośno. Zastosowane w urządzeniu 5-segmentowe koło fi ltrujące obraca się z sześciokrotną prędkością – mimo to osoby wrażliwe na tzw. efekt tęczy zauważą charakterystyczny brak zbieżności kolorów. W nowym modelu poprawiono współpracę projektora z komputerami – teraz urządzenie dobrze rozpoznaje rozdzielczość sygnału wideo przesyłanego z tego rodzaju źródła.

Informacje

Typ projektor DLP (16:9)HD Ready

Cena 6500 zł

Dystrybutor Monroe www.monroe.pl

Wymiary 31,5 x 12 x 29,6 cm

Waga 4 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, wybór proporcji ekranu, korekta cyfrowa geometrii w pionie i poziomie, progresywne skanowanie, cyfrowa korekcja gamma, regulacja przesłony, zaawansowana regulacja barw, BrilliantColor, ekonomiczny tryb pracy lampy

Złącza S-Video, kompozytowe, 2 x komponentowe, VGA, HDMI, RS232C, 12 V Trigger

Kontrast 6500:1

Jasność 1000 ANSI lumenów

Trwałość lampy 3000 godz.

Rozdzielczość 1280 x 720

Głośność 29 dB

Główni rywale

Optoma HD70 4500 zł

Głośno pracujący, bogato wyposażony projektor DLP, oferujący dobrą jakość obrazu, ale z tzw.

efektem tęczy.

Sanyo PLV-Z5 4700 zł

Projektor LCD wyposażony w obiektyw z dużym zakresem zoomu i bogaty zestaw gniazd, oferuj±cy bardzo dobr± jakość obrazu.