Sharp zapowiada tablet z ekranem MEMS-IGZO

Już za kilka miesięcy na rynek trafi tablet Sharpa korzystający z wyświetlacza zbudowanego w oparciu o rewolucyjnie zapowiadającą się technologię MEMS-IGZO.

W 2013 roku Sharp zapowiedział, że w 2017 roku rozpocznie masową produkcję wyświetlaczy "MEMS-IGZO" (połączenie technologii Sharp IGZO i Qualcomm MEMS). Kilka dni temu ogłosił jednak, że w pierwszej połowie 2015 roku wprowadzi na rynek pierwszy 7-calowy tablet (nie podał jego nazwy), który korzystał będzie właśnie z takiego ekranu. Obecnie wiemy, że główne cechy tego urządzenia będą przedstawiały się następująco:

- 7-calowy ekran MEMS-IGZO o rozdzielczości 1280 × 800 pikseli

- układ Qualcomm Snapdragon 800

- aparaty z przodu i z tyłu

- moduły LTE / 3G, Wi-Fi (802.11a / b / g / n / ac)

- wodoszczelna konstrukcja

MEMS-IGZO

O tym, jak działa taki wyświetlacz, możecie przeczytać w serwisie Computerworld. Ja wspomnę tylko o jego podstawowych zaletach:

- możliwość pracy w bardzo niskich temperaturach (od -30 stopni C)

- niewielkie zapotrzebowanie na energię (wyświetlacz MEMS pobiera 1/6 energii, którą pobrałby odpowiednik LCD)

- możliwość przesuwania obrazu 1,5x szybciej niż w przypadku LCD

- większa jasność niż LCD

- możliwość osiągnięcia ogromnej gęstości pikseli (powyżej 550 ppi; zapowiadany tablet tego akurat nie potwierdzi)

Ponadto wyświetlacze MEMS-IGZO mogą być produkowane przy wykorzystaniu obecnie stosowanej infrastruktury dla LCD, co ma ogromne znaczenie dla obniżenia kosztów produkcji.

Podsumowując, dzięki MEMS-IGZO powinniśmy otrzymać sprzęt, który pod względem jakości wyświetlanego obrazu oraz czasu pracy na baterii (obecnie to wyświetlacze w przenośnych gadżetach najbardziej zużywają zgromadzoną w akumulatorze energię) pozostawi daleko w tyle smartfony/tablety z panelami LCD.