Sherlybox, polska "nie chmura", trafi do produkcji

Kampania Sherlybox zakończyła się sukcesem. Zebrano 223% planowanego pierwszego celu.

Sher.ly to, w dużym skrócie, usługa, która pozwala na przesyłanie plików (również tych największych) pomiędzy zaufanymi użytkownikami bez potrzeby korzystania z zewnętrznych serwerów. Jest ona kierowana przede wszystkim do firm, których pracownicy bezpiecznie mogliby wymieniać pliki bez względu na to, gdzie się znajdują.

Sherlybox, polska "nie chmura", trafi do produkcji

Miesiąc temu na Kickstarterze ruszyła kampania Sherlybox mająca na celu zebranie 69 tysięcy, które pozwoliłyby na rozpoczęcie produkcji urządzenia przypominającego niewielkie jajko i zapewniającego opisane wyżej możliwości Sher.ly. Dzisiaj wiemy już, że zakończyła się ona sukcesem:

- zebrana kwota: 154 106 USD (223% planowanego pierwszego celu);

- pierwszy cel w kwocie 69 000 USD zrealizowany w ciągu 6 dni (< 10 000 USD na dzień);

- łączna liczba osób, które wsparły kampanię Sherlybox w serwisie Kickstarter: 896;

- najbardziej popularna opcja wsparcia: dotacja w kwocie 199 USD w zamian za urządzenie Sherlybox z wbudowanym dyskiem HDD o wielkości 1TB;

- najwyższa jednorazowa dotacja: 10 000 USD.

Pierwsze urządzenia Sherlybox powinny trafić na rynek w listopadzie 2014 r.

Sherlybox - kontrowersje

Warto dodać, że Sherlybox budzi wśród internautów mieszane uczucia. Część z nich zauważa bowiem, że tego typu rozwiązanie (NAS) można bez problemu samemu szybko przygotować. Błażej Marciniak, jeden z twórców projektu, odpowiada na to, że "jajko" przeznaczone jest dla osób mających bardzo małą wiedzę o komputerach, lecz chcących mieć zupełnie bezobsługowy, a jednocześnie bezpieczny lokalny bank danych, do którego miałaby dostęp jedynie wybrana grupa osób.