Shinoda: 125-calowa plazma o grubości 1 mm

Japoński koncern Shinoda Plasma Corp zaprezentował prototypowy wyświetlacz plazmowy o przekątnej 125". Urządzenie - zbudowane w oparciu o opracowaną przez firmę technologię PTA (plasma tube array) - wyróżnia się także niewielką grubością ekranu (sam panel ma zaledwie 1 mm grubości) oraz tym, że jest on delikatnie zakrzywiony.

Przedstawiony przez Shinoda Plasma wyświetlacz składał się z trzech lekko wygiętych ekranów o rozmiarach 1 x 1 x 0,001 m - razem tworzą one telewizor mierzący 3 x 1 m z 125-calowym ekranem plazmowym. Całość waży 3,6 kg i potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości 960 x 360 pikseli.

Prototypowa plazma Shinoda PC (fot. Techon.nikkeibp.co.jp)

Prototypowa plazma Shinoda PC (fot. Techon.nikkeibp.co.jp)

Przedstawiciele firmy mówią, że prototyp jest już na tyle dopracowany, iż nie powinien się zasadniczo różnić od finalnego produktu - prezes Shinoda Plasma Corp ujawnił też, że do firmy zgłosiło się już sporo klientów gotowych kupić takie urządzenie. Wiadomo jednak, że gotowy produkt wyposażony będzie m.in. w dodatkowy filtr eliminujący odbicia światła od ekranu.

Niestety, terminu premiery 125-calowego wyświetlacza na razie nie podano. Ceny również nie ujawniono (aczkolwiek należy się spodziewać, że będzie ona raczej wysoka).