ShowMax: „Ksiądz” to dopiero początek

Film Wojtka Smarzowskiego „Ksiądz” to kolejna produkcja dostępna tylko na ShowMax. Miałem okazję go obejrzeć i przy okazji dowiedziałem się nieco o planach platformy.


Obsypani nagrodami

Nie można sobie było wyobrazić lepszego momentu na premierę filmu „Ksiądz”. Dziennikarzy zaproszono na pokaz 21 marca rano, a dosłownie kilkanaście godzin wcześniej odbyła się gala wręczenia nagród filmowych „Orły”, na której Smarzowski i Jakubik zostali obsypani statuetkami.

ShowMax: „Ksiądz” to dopiero początek

Trochę mroczny, a trochę zabawny, pełny odniesień do wcześniejszych filmów Smarzowskiego „Ksiądz” to więcej niż film. Oparto na nim kampanię promocyjną: wykorzystano sceny i zaproszono do wypowiedzi twórców, by wyprodukować spoty i przedstawić listy z rekomendowanymi innymi serialami i filmami na ShowMax.

Sami Smarzowski i Jakubik przyznali jednak, że tworzenie produkcji dla takiej platformy jak ShowMax nie różni się niczym od tworzenia filmu kinowego. Nie planowano innych ujęć, bo część widzów korzysta z mniejszych ekranów.

ShowMax: plan na 2017

ShowMax: „Ksiądz” to dopiero początek

Maciej Sojka, dyrektor zarządzający ShowMax Polska

Korzystając z okazji próbowałem podpytać przedstawicieli ShowMax o plany na najbliższe miesiące: zarówno jeśli chodzi o nowe funkcjonalności i rozwiązania techniczne, jak i ofertę programową. Łatwo nie było, bo Maciej Sojka (dyrektor zarządzający ShowMax w Polsce) i Grzegorz Esz (head of marketing) wyznają zasadę: mówimy o nowościach dopiero w momencie ich wprowadzenia.

Czy rozdzielczość 1080p, o której pisałem niedawno, będzie dostępna w tym roku? – Myślę że jest to bardzo prawdopodobne – powiedział mi Maciek Sojka. – Jakość produkcji wyświetlanej na ekranie nie zależy tylko od rozdzielczości, ale także od bitrate’u, od tego w jaki sposób materiał został pozyskany, w jaki sposób został transkodowany. Do tej pory mieliśmy rozdzielczość 720p, bo tak świetnie były przygotowane materiały, że właściwie nie było widać różnicy – dodał mój rozmówca.

Panowie nie chcą się dzielić danymi na temat tego na jakich urządzeniach oglądany jest ShowMax, ale pewne informacje udało mi się wyciągnąć. – To mniej więcej standardy rynkowe. Mamy bardzo duży udział platformy Android, taki jest polski rynek. Bardzo nas też cieszy rosnący udział platformy Android TV – powiedział Grzegorz Esz.

– Nie chcemy dawać ludziom największej biblioteki, chcemy im dać fajny pomysł na wieczór. I chcemy o tych filmach opowiedzieć, trochę jak kiedyś pan z wypożyczalni kaset video. Dlatego u nas Patryk Vega czy Wojtek Smarzowski polecają produkcje – dodał Grzegorz Esz.

ShowMax: „Ksiądz” to dopiero początek

Czego jeszcze udało mi się dowiedzieć od przedstawicieli ShowMax? Spytani o to, czy zaangażują do współpracy jeszcze jakiegoś dużego reżysera odpowiedzieli, że „są w rozmowach praktycznie ze wszystkimi na rynku” i jest duża szansa, że jeszcze w tym roku zrobią „coś dużego”. No to czekamy.

ShowMax: najlepsze seriale

Nie mam wprawdzie talentu Patryka Vegi i Wojtka Smarzowskiego, równie dobrego gustu jeśli chodzi o filmy i seriale też nie. Ale ponieważ przyjrzałem się bliżej ofercie ShowMax, postanowiłem iść w ślady znanych reżyserów i też wam coś polecić.

Oto 3 seriale dostępne na ShowMax, które moim zdaniem trzeba zobaczyć:

A co według was warto obejrzeć, jeśli ma się jeden wolny wieczór?