Shuttleworth: Microsoft też będzie walczył z patentami

Koncern z Redmond nie wykorzysta swoich praw patentowych do walki z Linuksem, ponieważ nie jest w stanie wygrać takiej batalii - twierdzi Mark Shuttleworth, południowoafrykański milioner i twórca dystrybucji Ubuntu Linux. Shuttleworth skomentował w swoim blogu ostatnie doniesienia o patentowych planach koncernu - jego zdaniem za kilka lat Microsoft też będzie walczył z patentami na oprogramowanie.

Zdaniem twórcy Ubuntu, zarówno Microsoft, jak i twórcy oprogramowania open-source (m.in. Linuksa), są po tej samej stronie w kwestii patentów - z tym, że koncern z Redmond sobie jeszcze tego nie uświadomił. "Jestem pewien, że za kilka lat Microsoft będzie ostro zwalczał patenty na oprogramowanie. Koncernowi bardzo zależy na tym, by wciąż wprowadzać na rynek nowe programy czy systemy operacyjne - a jako, że patenty stanowią prawdziwe pole minowe dla twórców software'u, to Microsoft wcześniej czy później wdepnie na jakąś minę" - komentuje Shuttleworth. Jego zdaniem, już wkrótce koncern może się spodziewać coraz częstszych pozwów, a kolejne odszkodowania wypłacane właścicielom patentów mogą poważnie zagrozić rozwojowi firmy.

"Microsoft przegra wojnę patentową, jeśli ją rozpocznie - jestem pewien, że ludzie z Redmond mają świadomość tego faktu. Największym zagrożeniem - zarówno dla Microsoftu, jak i dla twórców Linuksa - będą pozwy patentowe, składane przez firmy czy osoby, które NIE TWORZĄ oprogramowania, lecz tylko patentują rozwiązania, które z czasem ktoś może zastosować w swoim produkcie" - pisze w swoim blogu Mark Shuttleworth.

Przedsiębiorstwa, które nie oferują żadnych produktów, tylko zajmują się czerpaniem zysków z licencjonowania patentów są, zdaniem Shuttlewortha, największym prawnym zagrożeniem dla twórców oprogramowania (firmy takie bywają nazywane "patentowymi trolami"). Twórca Ubuntu zaznaczył jednak, iż te firmy same w sobie nie są problemem - jest nim zły system prawny, z którego one jedynie korzystają. Dlatego też społeczność open-source - w tym m.in. organizacje Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) oraz Open Invention Network - zamierzają intensywnie lobbować na rzecz radykalnej reformy prawa patentowego (czyli m.in. zlikwidowania patentów na oprogramowanie).

Shuttleworth stwierdził także, iż spodziewa się, że w najbliższych latach Linux stanie się celem poważnego pozwu patentowego - jednak wątpi, aby został on złożony przez Microsoft. Jego zdaniem, powodem będzie raczej jakiś "patentowy trol" (aczkolwiek twórca Ubuntu zastrzegł, iż nie lubi tego określenia), posiadający patent na jakieś ważne rozwiązanie zastosowane w systemie spod znaku pingwina.

Więcej informacji znaleźć można w blogu Marka Shuttlewortha.