Shuttleworth zapowiada: Ubuntu 9.10 to Karmiczny Koala

Mark Shuttleworth oficjalnie zapowiedział Ubuntu 9.10. Oprócz podania nowej roboczej nazwy (ang. code name) systemu operacyjnego - Karmic Koala, polskie "karmiczny koala" - twórca dystrybucji nie omieszkał wspomnieć o nowościach, które pojawią się w najnowszym Ubuntu.

W Ubuntu 9.10 - którego premiera nastąpi w październiku bieżącego roku - ma zawierać kilka ciekawych usprawnień w porównaniu do Ubuntu 9.04. Usplash odpowiadający za wyświetlanie graficznego ekranu uruchamiania podczas startu systemu ma zostać zastąpiony przez nowszą, lepiej dopracowaną platformę programową. Jednym z kandydatów jest znany z Fedory 10 system Plymouth.

Ostateczna wersja Ubuntu 9.04 ma się uruchamiać na netbooku w ciągu zaledwie 25 sekund, tymczasem Shuttleworth zapowiada, że na komputerze stacjonarnym Ubuntu 9.10 powinno być jeszcze szybsze. Jak twierdzi, deweloperzy uczą się i starają przystosować do świata, w którym netbooki są coraz popularniejsze - Ubuntu 9.10 ma więc być wyjątkowo dopieszczone.

W systemie pojawią się nowinki znane użytkownikom z Moblina. Zmianie ulegnie również ekran logowania, a odmiana Netbook Remix powinna bez problemu działać nawet na najnowszych netbookach.

Odświeżony zostanie motyw (styl) graficzny systemu oraz stosowana w Ubuntu paleta barw.

W serwerowej edycji Ubuntu 9.10 pojawi się możliwość oszczędzania energii elektrycznej przez usypianie niektórych maszyn w obrębie infrastruktury. W systemie zadebiutuje też API platformy Amazon EC2 oraz oprogramowanie rozwijane w ramach projektu Eucalyptus (wszystko w ramach dostosowywania systemu do idei cloud computing).