Shylock - znany wirus ponownie zneutralizowany

Ponad rok temu pisaliśmy o trojanie Shylock, który atakował komputery internautów za pomocą komunikatora Skype. Microsoft zablokował go, ale jak się okazuje, szkodnik wciąż był aktywny.

Główne działanie Shylocka polegało na wykradaniu danych niezbędnych do zalogowania się do konta bankowego użytkownika. Brytyjska NCA (National Crime Agency) podała do wiadomości publicznej, że ponownie zdołała namierzyć Shylocka i zakłócić jego działanie. Operacja miała międzynarodowy charakter, a szkodnika wykryto na ponad 30 000 maszyn na całym świecie. Większość zainfekowanych komputerów znajdowała się na terytorium Wielkiej Brytanii, dlatego też tam miało miejsce główne uderzenie. Wymierzone było w serwery hakerów, na które przesyłane były wykradzione dane.

Choć Shylock powinien być już niegroźny, to NCA zaleca aktualizację programów antywirusowych oraz definicji zagrożeń. Trudno jest w tej chwili oszacować spowodowane nim straty. Jako ciekawostkę warto podać genezę nazwy szkodnika. Cyberprzestępcy zaczerpnęli ją z "Kupca weneckiego" Szekspira. W sztuce tej był to skąpy żydowski kupiec.