SiS - powrót do formy

W listopadowym numerze przedstawiliśmy obszerny test dwudziestu płyt głównych współpracujących z pamięciami DDR. Teraz na rynku pojawiły się obiecujące chipsety, a ceny pamięci DDR są zbliżone do cen tanich modułów PC133.


W listopadowym numerze przedstawiliśmy obszerny test dwudziestu płyt głównych współpracujących z pamięciami DDR. Teraz na rynku pojawiły się obiecujące chipsety, a ceny pamięci DDR są zbliżone do cen tanich modułów PC133.

Konfiguracja testowa

W skład systemu testowego wszedł procesor Intel Pentium III 1 GHz, 128 MB pamięci DDR SDRAM (CAS 2,5), karta graficzna Gigabyte GeForce3, twardy dysk Seagate ATA100 40 GB. Komputer pracował pod kontrolą systemu Windows Me (wersja angielska) i DirectX 8.0. Dodatkowe sterowniki do płyty SiS to SiS AGP Driver v1.07, a do MSI - VIA 4in1 v4.34. Sterownik karty graficznej to Detonator 21.81.

Porównujemy nowy, tani chipset SiS635 z popularnym układem VIA Apollo Pro266. Oba chipsety współpracują z procesorami Intel Pentium III/Celeron, VIA Cyrix III i pamięciami DDR266 SDRAM, ale na płytę firmy ECS z SiS wydasz tylko połowę kwoty, którą trzeba zapłacić za konkurencyjny model MSI.

Co w standardzie

Płyta MSI to model Pro266 Master nazywany także w nomenklaturze producenta MS-6366. Jest oparta na chipsecie Apollo Pro266, klasycznej konstrukcji składającej się z mostka północnego (VT8633) i południowego (VT8233).

Ciekawostką w tym modelu, podobnie zresztą jak w konkurencyjnym ECS P6S5AT, jest obecność gniazd akceptujących standardy pamięci - SDRAM i DDR SDRAM. Oczywiście nie można z nich korzystać jednocześnie, jednak takie wyposażenie powinno zainteresować szczególnie właścicieli pojemnych modułów pamięci PC133, którzy nie zamierzają na razie inwestować w szybsze DDR.

Na korzyść MSI przemawia obecność aż trzech banków DDR i 2 SDRAM. Można w nich zainstalować maksymalnie 3 i 2 GB pamięci.

Płyta ma bardzo duże rozmiary (maksymalne dopuszczane przez format ATX), więc przed zakupem sprawdź, czy w Twojej obudowie wystarczy na nią miejsca i czy rozkład wewnętrznych przegród na kieszenie napędów i dyski nie utrudni instalacji. Poza tym utrudnieniem model nie sprawiał żadnych kłopotów, zarówno podczas pracy, jak i instalacji podzespołów. Gniazda pamięci są solidne, a wokół procesora jest sporo miejsca na duży i wydajny układ chłodzący.

Oczywiście nie zabrakło charakterystycznych dla MSI czterech kolorowo świecących diod, które zapalając się w odpowiednich konfiguracjach, pozwalają na diagnozę pracy urządzenia. Kolejną ciekawostką jest system PC-to-PC, który pozwala na połączenie dwóch komputerów w sieć za pośrednictwem portów USB.

ECS to firma o mniejszej renomie niż MSI, szczególnie jeśli chodzi o jakość produktów. Zwykle są jednymi z tańszych w swojej klasie, mimo że ECS to największy światowy producent płyt głównych, nieznacznie wyprzedzający pod względem liczby wytwarzanych sztuk dotychczas przodującego Asusa.

Jakość wykonania nowego ECS P6S5AT nie budzi większych zastrzeżeń, chociaż do znakomitej precyzji jeszcze trochę brakuje. Rekompensuje to jednak w pełni cena, która sprawia, że produkt ma spore szanse na rynkowy przebój.

W odróżnieniu od konkurenta, który postawił na sprawdzony chipset VIA, ECS zdecydował się na eksperyment z układem SiS635, stosowanym jedynie przez nielicznych producentów. Chipset jest nietypowy: nie dwa mostki instalowane osobno, ale układ zintegrowany w obudowie BGA. Takie rozwiązanie ma, oczywiście, wady i zalety. Plusy to z pewnością mniejszy koszt produkcji i duża szybkość transferu wewnętrznego dzięki magistrali Multi-Threaded I/O Link, której przepustowość wynosi 1,2 GB/s (dla porównania: V-Link w chipsecie VIA osiąga przepustowość 266 MB/s). Minus to ograniczone możliwości modyfikowania pojedynczego mostka i związane z tym wyższe koszty opracowywania nowych rozwiązań.

W wyposażeniu płyty zwraca uwagę mniejsza niż w MSI Pro266 Master liczba banków pamięci. W P6S5AT są po dwa złącza do modułów DDR i SDR. W obu może się znajdować maksymalnie po 1 GB RAM. Plusem jest mniejszy rozmiar samej płyty, którą bez trudu zainstaluje się praktycznie w każdej standardowej obudowie ATX.

Z pewnością trochę zawiedzeni będą miłośnicy przetaktowywania procesorów, bo nie znajdą w BIOS-ie funkcji regulacji napięcia procesora czy szyny AGP. Można za to eksperymentować z częstotliwością pracy szyny systemowej oraz zmianą mnożnika. Należy oczekiwać, że te funkcje (które - co trzeba podkreślić - oferuje MSI Pro266) zostaną dodane po udostępnieniu przez producenta nowych wersji BIOS-u. Tak się właśnie stało w przypadku bliźniaczego modelu ECS z SIS-em 735, współpracującym z procesorami AMD. Na razie, jeśli procesor będzie miał zablokowany mnożnik, to jedynym sposobem na przyspieszenie pracy układu jest podwyższenie częstotliwości taktowania FSB.

Pozostałe wyposażenie jest standardowe i obejmuje, podobnie jak w przypadku MSI, pięć złączy PCI, jedno AGP 4x oraz jedno AMR. ECS ma jednak tylko dwa porty USB i dla oszczędności jest dostarczany z bardzo ubogim pakietem oprogramowania.

Walka na liczby

BAPCO Sysmark 2001

BAPCO Sysmark 2001

Na pierwszy ogień poszedł pakiet testowy SYSMark 2001, który informuje, jak płyta współpracuje z aplikacjami biurowymi.

Office Productivity

Office Productivity

Jak widać, ECS wyprzedził rywala zarówno w teście wydajności aplikacji biurowych, jak i internetowych.

Internte Content Creation

Internte Content Creation

Teraz przyjrzyjmy się, jaką wydajność ma kontroler pamięci badany w teście Memory Benchmark programu SiSoft Sandra 2001te Professional.

SiSoft Sandra 2001 te

SiSoft Sandra 2001 te

Całkowite zaskoczenie - chipset SiS dosłownie rozłożył renomowany produkt VIA na łopatki. Wyniki mówią same za siebie. Są, co prawda, trochę gorsze od uzyskiwanych przez konfigurację procesor AMD i DDR, jednak w stosunku do innych rozwiązań jest to wynik wręcz rewelacyjny.

Quake III Arena

Quake III Arena

Przyszedł czas na grę, która wyciśnie wszystkie poty z testowanego systemu - Quake III Arena (tryb Normal 640 x 480).

Kolejny cios ECS powalający konkurenta na deski. Aż osiem klatek różnicy!

Po takiej dawce bezpośrednich porównań możemy się spodziewać kolejnych dobrych wyników SiS.

SpecViewPerf AWadvs-04

SpecViewPerf AWadvs-04

Oto wyniki testu aplikacji - SpecViewPerf AWadvs-04 i SpecViewPerf DRV-07.

SpecViewPerf DRV-07

SpecViewPerf DRV-07

Komentarz wydaje się zbędny, choć w przypadku tego testu różnice nie są już zasadnicze.

3DMark 2001 (1024x768x32)

3DMark 2001 (1024x768x32)

Popularny 3DMark 2001 powie wiele o wydajności obu płyt głównych.

W standardowym trybie aplikacji, czyli 1024x768x32 bity, ECS po raz

3DMark 2001 (1600x1200x32)

3DMark 2001 (1600x1200x32)

kolejny nie dał szans produktowi MSI. Zwiększenie rozdzielczości do 1600x1200x32 bity zmniejszyło dysproporcję, jednak wiąże się to z hamowaniem systemu przez kartę graficzną, a nie samą płytę główną. Dalej jednak ECS wyraźnie prowadzi.

Video2000

Video2000

Ostatni test dotyczy wydajności w programie Video2000. Poinformuje, czego można się spodziewać po płytach, jeśli chodzi o szybkość kodowania materiału wideo (np. plików DivX).

Znów spora różnica, chociaż mniejsza niż w poprzednich testach. W kodowaniu większą rolę odgrywa prędkość procesora niż wydajność chipsetu i pamięci.

Co kupić

Zanim przejdziemy do podsumowania, jeszcze parę słów o możliwościach podkręcania procesorów na obu płytach. Do tej próby wybraliśmy procesor Intel Pentium III 733 MHz, bez blokady mnożnika. Mimo że ECS nie udostępnia funkcji regulacji napięcia procesora, bez trudu udało się uzyskać prędkość 1 GHz (7,5 x 133). System pracował stabilnie i nie sprawiał najmniejszych kłopotów. MSI zawiódł nasze nadzieje, chociaż został wyposażony w bogatszy zestaw regulacji przydatnych dla "podkręcaczy". Udało się wycisnąć jedynie 866 MHz. Przy 933 MHz komputer się uruchamiał, ale próba załadowania systemu operacyjnego kończyła się niepowodzeniem. Nie pomogło nawet zwiększenie napięcia procesora.

#MSI Pro266 Master# #Informacje# Incom #tel.# (71)3588000 www.incom.com.pl #Cena# 659 zł #+# gniazda doDDR i SDR SDRAM #+# bogate wyposażenie #-# wysoka cena #-# duże rozmiary#ECS P6S5AT# #Informacje# AB #tel.# (71)3240500 www.ab.com.pl #Cena# 300 zł #+# gniazda do DDR i SDR SDRAM #+# duża wydajność #+# okazyjna cena #-# ubogie wyposażenie dodatkowe

Wnioski z testu są jasne - SiS wyprodukował bardzo udany chipset, o bardzo dobrej wydajności i możliwościach nieodbiegających od możliwości układów konkurencji. Co ważne, scalak jest bardzo tani, co pozwoliło ECS zaoferować niezwykle atrakcyjne rozwiązanie za okazyjną cenę. W związku z tym wyposażenie dodatkowe jest ubogie, ale to sprawa mniejszej wagi dla użytkowników zwracających uwagę głównie na wydajność. MSI ma bogate wyposażenie, jest staranniej wykonany, lecz oferuje słabsze osiągi przy dwukrotnie wyższej cenie! Ostateczny wybór, jak zawsze, będzie zależał od indywidualnych preferencji klienta. W najbliższym czasie przyjrzymy się kolejnej parze najnowszych chipsetów, VIA KT266A i SiS 735, tym razem przeznaczonych do konfiguracji AMD + DDR.