Sieć 100Gbps rozpoczęła swoje działanie

SLIX to nazwa superszybkiej sieci, która ruszyła w Singapurze. Została zaprojektowana z myślą o uniwersytetach oraz ośrodkach naukowych tego azjatyckiego kraju.

SLIX to akronim od słów SingAren-Lightwave Internet Exchange, a owo SingAren to z kolei skrót od Singapore Advanced Research and Education Network. Jej powstanie kosztowało ok. 12 milionów dolarów (ponad 36 milionów złotych). Pomoże ona zarówno studentom, jak i naukowcom w transferze oraz pobieraniu informacji. W ciągu sekundy może przesłać 12,5 GB danych. Przyda się to także przy tworzeniu kopii zapasowych dużych ilości danych na serwerach i w usługach chmurowych. Jak powiedział jeden z naukowców pracujących w SingAren, czasami zachodzi potrzeba stworzenia kopii zapasowej całego dysku z danymi, co przy zwykłej szybkości potrafiło zając nawet kilka dni. Teraz ma być to kwestia zaledwie paru godzin.

Ze SLIX będą mogły skorzystać także ośrodki naukowce poza Singapurem - jak AARNet w Australii czy japoński NICT. Choć 100GBps to olbrzymia prędkość, naukowcy w Singapurze twierdzą, że znają już sposób na zwiększenie przepustowości do 400Gbps. A ja przypomnę, że w klasyfikacji szybkości sieci (dla przeciętnego użytkownika) na świecie prowadzi Korea Południowa, gdzie przeciętna szybkość to 23 Mbps, zaś w Polsce jest to 7,5 MBps.