Sieć 4G trafia pod strzechy

Jeszcze w tym roku mieszkańcy kilku dużych amerykańskich miast będą mogli się cieszyć dostępem do sieci 4G. Tymczasem Nokia i Motorola poinformowały o zacieśnieniu współpracy nad rozwojem tej technologii. Firmy postanowiły połączyć siły i podzielić się patentami.

Sieć 4G WiMAX pojawi się w tym roku w kilku amerykańskich miastach. Z superszybkiego połączenia skorzystają m.in. mieszkańcy Nowego Jorku, Los Angeles i San Francisco. Nowojorczycy otrzymają go już w listopadzie. Mieszkańcy dwóch pozostałych miast będą musieli poczekać do grudnia.

Sieć 4G obsługuje tam firma Clearwire oferującą ją pod marką Clear. Podczas trwającego obecnie okresu testowego usługi naszym kolegom z amerykańskiego PC Worlda udało się osiągnąć transfery rzędu 3 Mb/s przy ściąganiu danych i 1 Mb/s na upload. Po wyjściu z tej fazy prędkość połączenia ma wzrosnąć odpowiednio do 6 Mb/s i 3 Mb/s.

Zobacz również:

  • iPhone 11 - czy warto kupić go po premierze iPhone 13?
  • iPhone z kolejną awarią - problem z połączeniem z siecią

W rozwijaniu technologii 4G nie próżnują też Nokia i Motorola. Firmy poinformowały o połączeniu sił i wymianie swoich patentów. Udostępnią one nawzajem posiadane technologie dotyczące telefonii obsługującej 4G, w tym LTE, WiMAX oraz LTE-Advanced.