Sieć 5G w Plusie - gdzie przyłączymy się do najszybszego internetu?

Sprawdzamy, jak dokładnie działa najszybsza sieć 5G od Plusa oraz jak i gdzie możemy się do niej przyłączyć.

Sieć 5G w Plusie

Sieć 5G w Plusie jest najlepszą siecią 5G w Polsce

Fot. Plus

Sieć 5G staje się coraz bardziej powszechna. Jej niewątpliwym pionierem i liderem od samego początku jest Plus, czyli jedna z największych i najpopularniejszych sieci telefonii komórkowej w Polsce. Operator ten jako pierwszy w kraju uruchomił w Polsce komercyjną sieć 5G i stale prowadzi intensywne prace nad jej rozwojem. Dzięki kolejnym etapom rozbudowy sieci (obecnie 3000 stacji bazowych), w jej zasięgu jest już ponad 19 milionów użytkowników, czyli ponad połowa mieszkańców Polski z 800 miejscowości.

Pandemia spowodowała, że internet stał się podstawowym narzędziem do pracy i nauki, dlatego każdy z nas potrzebuje obecnie stałego i szybkiego łącza. Sieć 5G w Plusie jest najlepszą siecią 5G w Polsce - ma największy zasięg populacyjny i jest najszybszą, dlatego jest ona najlepszym wyborem, jeśli potrzebujesz internetu mobilnego. Sprawdzamy, jak działa oraz jak i gdzie możemy się do niej przyłączyć.

Sieć 5G w Plusie

Ponad 19 milionów mieszkańców Polski w zasięgu najszybszego internetu 5G Plusa

Fot. Plus

Sieć 5G w Plusie - czym jest i co oferuje?

Czym jest sieć 5G?

Technologia 5G jest najnowszą, piątą generacja sieci komórkowej. Działa w oparciu o wykorzystanie fal radiowych na wysokich częstotliwościach, a także podłączenie do światłowodów, które są używane w celu transmitowania danych pomiędzy nadajnikami.

Sieć 4G/LTE debiutowała w 2009 roku, a jej pojawienie się wynikało głównie ze stale rosnących potrzeb użytkowników. Chociaż pierwsza powszechna sieć 3G zaczęła działać zaledwie kilka lat wcześniej, pobieranie z prędkością 42 Mb/s szybko okazało się niewystarczające. Był to jeden z głównych powodów do wprowadzenia kolejnej generacji sieci komórkowej, dzięki czemu wielokrotnie zwiększono prędkość pobierania i wysyłania plików przez internet.

Dziś siecią 4G objęty jest praktycznie cały kraj, a dokładnie 99% populacji i tak jak miało to miejsce wtedy, tak i teraz wymagania użytkowników stale rosną. Pojawienie się chociażby formatu 4K lub stale rosnący rynek serwisów streamingowych sprawiły, że zapotrzebowanie na szybkie łącze internetowe znowu się zwiększyło. Wzrosły również wymagania graczy online oraz firm, które w znacznie większym stopniu zaczęły korzystać z takich rozwiązań jak cloud gaming, czyli granie w chmurze. Sieć 5G jest zatem odpowiedzią na rosnące oczekiwania użytkowników. Co dokładnie oferuje?

Co oferuje sieć 5G?

Po pierwsze, sieć 5G pozwala na wiele szybsze przesyłanie danych. Dzisiejsze sieci 4G/LTE/LTE-Advanced teoretycznie umożliwiają przesyłanie danych z dość dużą prędkością, lecz sieć 5G pozwoli przesyłać dane ok. 40 razy szybciej. Po drugie, pozwoli także na połączenie miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. To otwiera drzwi do błyskawicznego rozwoju Internetu rzeczy i zupełnie nowych jego zastosowań, od inteligentnych ubrań monitorujących stan zdrowia właściciela, aż po całe inteligentne miasta.

Trzecią zaletą są niezwykle małe opóźnienia, czyli czas reakcji, który 5G zmniejsza do możliwego minimum. Tak niski czas reakcji pozwoli na precyzyjne wykonywanie wielu zadań zdalnie, np. autonomizację wózków widłowych działających w halach produkcyjnych, fabrykach czy magazynach.

Sieć 5G w Plusie

Grupa Polsat Plus podsumowuje 2021 rok

Fot. Plus

5G w Plusie

Sieć 5G coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, a na przestrzeni ostatnich lat stała się jednym z wiodących trendów technologicznych. Przestała być jedynie nowinką, a wręcz przeciwnie - zaczyna stawać się pełnoprawnym standardem. Dzieje się tak za sprawą dynamicznego rozwoju 5G w Plusie, który znacząco przyczynia się do wprowadzania i rozpowszechniania tej sieci w Polsce.

Jako najszybszy standard sieci komórkowej, w porównaniu z poprzednimi generacjami, 5G od Plusa oferuje o wiele większą prędkość przesyłania danych, niskie opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. Sprawniejsze i szybsze łącze internetowe ma obecnie o wiele większe znaczenie, niż miało to miejsce kilka lat temu, gdyż zapewnia komfortową i niezakłóconą pracę czy naukę zdalną.

Sieć 5G od Plusa gwarantuje także oglądanie filmów, meczów czy transmisji na żywo w wysokiej jakości i bez zakłóceń. Dodatkowo pozwala także na płynną grę online (również w chmurze), a ściąganie plików jest nawet 10 razy szybsze niż w przypadku tradycyjnego internetu. Kolejnym plusem jest również to, że dzięki niej duża liczba urządzeń będzie mogła połączyć się z internetem bez obawy o utratę wydajności.

Więcej informacji na temat 5G od Plusa można znaleźć na https://www.plus.pl/5g.

Sieć 5G w Plusie

Ponad 19 milionów mieszkańców Polski w zasięgu najszybszego internetu 5G Plusa

Fot. Plus

Sieć 5G w Plusie - znaczenie i możliwości

Jak wspomniałem wcześniej, sieć 5G przestała być jedynie technologiczną nowością - staje się ona coraz bardziej popularna, wprowadzając liczne udogodnienia w korzystaniu z internetu. W samym styczniu 2022 roku, po raz pierwszy, sprzedaż smartfonów z wbudowanym 5G przewyższyła sprzedaż urządzeń wspierających jedynie standard 4G LTE. Jest to kolejny dowód na to, że 5G stale zyskuje na znaczeniu, a wręcz staje się już naszą mobilną codziennością.

Plus doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego stale pracuje nad rozwijaniem tego standardu i jako pierwszy uruchomił również pasmo 2600 MHz TDD, które jest dedykowane tylko dla 5G. Nie jest to oczywiście jedyna sieć w Polsce, która oferuje tego typu usługi. Zielony operator nie bez powodu utrzymuje pozycję lidera, gdyż pozostali wykorzystują do tego dynamiczne współdzielenie pasma 2100 MHz, oferując co najwyżej starsze 4G LTE z wykorzystaniem rozwiązania DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Oznacza to tyle, że pozostałe sieci oferują niższe prędkości niż w przypadku 5G od Plusa.

Sieć 5G w Plusie

Grupa Polsat Plus podsumowuje I kwartał 2022 roku

Fot. Plus

To jednak nie koniec, gdyż operator poinformował pod koniec 2021 roku o osiągnięciu prędkości 1 Gb/s w warunkach komercyjnych, wszystko dzięki agregacji sieci 5G oraz LTE. Trwają również testy technologii Standalone, która z pewnością usprawni jakość nowego standardu.

Co więcej, Plusowi udało się już uruchomić w Polsce ponad 3000 stacji bazowych, które zapewniają zasięg 5G w aż 800 miejscowościach. Z sieci najnowszej generacji, a także wszystkiego co ona wprowadza i oferuje, już dzisiaj mogą korzystać mieszkańcy wszystkich 16 województw, w tym nie tylko mieszkańcy największych miast, ale także tych mniejszych.

Ponad 19 milionów mieszkańców Polski posiada teraz możliwość korzystania z najszybszej sieci nowej generacji. Co to oznacza w praktyce? Każda z tych osób, decydując się na ofertę 5G w Plusie, otrzymuje dostęp do internetu mobilnego. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy lwia część naszej pracy i nauki odbywa się zdalnie, a na internecie polegamy o wiele częściej niż wcześniej. Odpowiedni zasięg jest wręcz kluczowy, dlatego sprawdźmy, jak wypada on w przypadku 5G od Plusa.

Sieć 5G w Plusie

Rekord Polski w szybkości komercyjnej sieci 5G w Polsce

Fot. Plus

Sieć 5G w Plusie - test szybkości i zasięgu

Na sam początek warto spojrzeć na mapę zasięgu sieci 5G od Plusa, która przedstawia orientacyjną dostępność usługi na terenie Polski. W rzeczywistości może się ona różnić od prezentowanej, m.in. ze względu na specyfikę propagacji fal elektromagnetycznych lub warunki terenowe, w tym otoczenie i rodzaj zabudowy. Mapa wskazuje jednak jasno na to, że sieć 5G od Plusa jest dostępna w większości dużych i małych miast w Polsce.

Mapa zasięgu sieci 5G Plusa

Mapa zasięgu sieci 5G Plusa w Polsce

Fot. Plus

Mapa zasięgu sieci 5G Plusa

Mapa zasięgu sieci 5G Plusa w Warszawie

Fot. Plus

Własne testy sieci 5G od Plusa przeprowadziłem w plenerze oraz w budynku z wykorzystaniem najnowszego smartfona motorola edge 30 pro, który można kupić w Plusie w systemie ratalnym za np. 499 zł na start i 36 rat po 100 zł/mies. z abonamentem za np. 65 zł/mies. Jest to urządzenie, które obsługuje i pozwala na korzystanie z sieci 5G we wszystkich pasmach, jakie są obecnie wykorzystywane w Polsce. Sprawdzony został zasięg, prędkość oraz jakość sieci w Warszawie, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta.

Motorola edge 30 pro

Motorola edge 30 pro w ofercie Plusa

Fot. Plus

Na co dzień pracuję zdalnie, z domu, dlatego naturalnie przyszło mi rozpocząć pierwszy test właśnie w swoim mieszkaniu. Jako redaktor stale przeglądam internet w poszukiwaniu najświeższych informacji, a także pobieram dziesiątki zdjęć i filmów, które czasem potrafią sporo ważyć. Korzystam z laptopa, więc zamiast swojego domowego Wi-Fi, postanowiłem połączyć się przez hotspot ze smartfonem. Choć na co dzień korzystam z łącza o większej przepustowości, tak 5G od Plusa nie odstawało choć na chwilę od mojego internetu domowego. Wyniki pobierania Speedtest regularnie oscylowały pomiędzy 250 a 300 Mb/s, natomiast wysyłanie danych plasowało się w okolicach 35 Mb/s. Muszę jednak nadmienić, że są to wyniki przeprowadzone na obrzeżach Warszawy, dlatego mogą być one niższe, niż w innych przypadkach.

Sieć 5G w Plusie

Wynik testu w aplikacji Speedtest od Ookla

Fot. Artur Tomala / PCWorld.pl

Sieć 5G w Plusie

Wynik testu w aplikacji Speedtest od Ookla

Fot. Artur Tomala / PCWorld.pl

Kolejny test miał miejsce już w plenerze, kiedy to wybrałem się do ulubionej kawiarni, aby popracować w zaciszu jej ogródka. Wszystko działało bez zarzutu, a praca przebiegała mi płynnie i bez żadnych przypadkowych zacięć, czy długich czasów ładowania. Ostateczny sprawdzian przeprowadziłem już bezpośrednio na smartfonie, w ścisłym centrum Warszawy, gdzie dokoła pełno jest wysokich budynków. Tutaj również nie zaobserwowałem żadnych spadków szybkości łącza. Podczas korzystania z sieci 5G od Plusa namiętnie korzystałem ze wszystkich popularnych aplikacji social media, przeglądałem kanał Google Discover i czytałem znalezione tam artykuły technologiczne, a także obejrzałem kilka filmów na YouTube.

W obu przypadkach Speedtest pokazywał około 280 Mb/s (pobieranie) oraz 30 Mb/s (wysyłanie). Jest to jak najbardziej zadowalający wynik, który pokazuje, że 5G od Plusa oferuje szybkie i stałe łącze internetowe. Operator ten zapowiada jednak dalszy rozwój i dynamiczną rozbudowę, wszystko po to, aby zasięg 5G jego sieci był jeszcze większy.

Sieć 5G w Plusie

Wynik testu w aplikacji Speedtest od Ookla

Fot. Artur Tomala / PCWorld.pl

Sieć 5G w Plusie

Wynik testu w aplikacji Speedtest od Ookla

Fot. Artur Tomala / PCWorld.pl

Sieć 5G w Plusie - urządzenia i oferty

Po pierwsze, do korzystania z 5G potrzebne jest przede wszystkim odpowiednie urządzenie, które obsługuje i umożliwia korzystanie z tej technologii. W ofercie Plusa jest już około 60 smartfonów i routerów 5G, w tym również telefony za około 1000 zł. Lista sprzętów: smartfony oraz routery.

Po drugie, potrzebna jest również odpowiednia oferta. Na szczęście w Plusie 5G dostępne jest w każdym abonamencie – zarówno w ofertach głosowych, jak i internetowych, dla klientów indywidualnych i dla firm. W przypadku oferty na kartę, Plus również udostępnia 5G w jednym ze swoich pakietów - za 40 zł (ważność 30 dni) można otrzymać nielimitowane rozmowy, SMS-y, MMS-y oraz 35 GB (20 GB z pakietu + 15 GB z doładowania) transferu w zasięgu najszybszej sieci 5G. Pakiet uruchomimy kodem *136*11*9203#.

Poniżej przedstawiamy oferty abonamentowe Plusa, które zawierają w sobie dostęp do sieci 5G.

Sieć 5G w Plusie

W Plusie 5G dostępne jest w każdym abonamencie

Fot. Plus

Dla klientów indywidualnych

Dla klientów indywidualnych, zainteresowanych ofertą głosową, Plus przygotował cztery warianty abonamentów:

 • 35 zł/mies. z pakietem 4 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami oraz Disney+ bez opłat przez rok, a od 13 miesiąca tylko 28,99 zł/mies.
 • 55 zł/mies. z pakietem 30 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami oraz Disney+ bez opłat przez rok, a od 13 miesiąca tylko 28,99 zł/mies.
 • 65 zł/mies. z pakietem 60 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami oraz Disney+ bez opłat przez rok, a od 13 miesiąca tylko 28,99 zł/mies.
 • 85 zł/mies. z pakietem 120 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami oraz Disney+ bez opłat przez rok, a od 13 miesiąca tylko 28,99 zł/mies.

Klienci, którzy zdecydują się na abonament za: 55 zł, 65 zł lub 85 zł miesięcznie otrzymają również:

 • nielimitowaną transmisję danych z prędkością do 1 Mb/s po wykorzystaniu pakietu podstawowego,
 • możliwość dokupienia pięciu dodatkowych kart SIM z abonamentem za 1 zł/mies. przez rok dla umów z telefonem i 6 miesięcy dla umów bez telefonu,
 • 120 minut na międzynarodowe połączenia wychodzące do UE.
Sieć 5G w Plusie

Oferta dla klientów indywidualnych

Fot. Plus

Dla klientów biznesowych

W podobny sposób skonstruowana została również nowa oferta dla klientów biznesowych. Właściciele firm będą mogli wybierać spośród pięciu wariantów abonamentowych:

 • 35 zł/mies. + VAT z pakietem 7 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami oraz MMS-ami,
 • 45 zł/mies. + VAT z pakietem 24 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami oraz MMS-ami,
 • 55 zł/mies. + VAT z pakietem 40 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami oraz MMS-ami,
 • 65 zł/mies. + VAT z pakietem 70 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami oraz MMS-ami,
 • 85 zł/mies. + VAT z pakietem 120 GB i dostępem do 5G, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami oraz MMS-ami.

W przypadku oferty za 45 zł/mies. + VAT i droższych, po wykorzystaniu pakietu podstawowego prowadzący firmy mogą korzystać z nielimitowanego transferu danych z prędkością do 1 Mb/s.

Klienci biznesowi Plusa przedłużający umowę otrzymają także jednorazowy pakiet internetu do wykorzystania przez 24 miesiące. Podobnie jak w przypadku ofert indywidualnych, będzie to również potrojony pakiet podstawowy:

 • 35 zł/mies. + VAT – dodatkowe 21 GB,
 • 45 zł/mies. + VAT – dodatkowe 72 GB,
 • 55 zł/mies. + VAT – dodatkowe 120 GB,
 • 65 zł/mies. + VAT – dodatkowe 210 GB,
 • 85 zł/mies. + VAT – dodatkowe 360 GB.

Wybierając abonament za: 45 zł/mies. + VAT, 55 zł/mies. + VAT, 65 zł/mies. + VAT oraz 85 zł mies. + VAT, przedsiębiorcy będą mogli także:

 • dobrać nawet 7 dodatkowych abonamentów z opłatą miesięczna obniżoną do 1zł +VAT przez 12 miesięcy w ofercie z telefonem lub 6 miesięcy w ofercie bez telefonu. Po okresie promocyjnym abonamenty będą wynosić odpowiednio: 20 zł/mies. + VAT, 30 zł zł/mies. + VAT, 40 zł/mies. + VAT lub 60 zł/mies. + VAT,
 • wykorzystać odpowiednio: 120 minut, 240 minut, 300 minut lub 360 minut na międzynarodowe połączenia wychodzące (w Unii Europejskiej).
Sieć 5G w Plusie

Oferta dla firm

Fot. Plus

Sieć 5G w Plusie - podsumowanie

Sieć 5G zdecydowanie stała się jednym z wiodących trendów technologicznych. Standard ten coraz mocniej nabiera na znaczeniu, zarówno przez powiększający się rynek pracy zdalnej, jak i za sprawą dynamicznego rozwoju 5G w Plusie, czyli najszybszego 5G w Polsce.

Operator stale udowadnia, że pod tym względem jest liderem i nie zamierza schodzić z pierwszego miejsca podium. Sieć 5G w Plusie oferuje najwyższą jakość oraz płynność przesyłu danych, dzięki czemu możemy pracować lub cieszyć się ulubionymi filmami i serialami bez żadnych przeszkód.