Sieć Circuit City bliska upadłości. Zamknie 20% oddziałów

Przedstawiciele znanej w Stanach Zjednoczonych sieci sklepów z elektroniką, Circuit City, oznajmili, że pod koniec tego roku firma zamknie aż 20% swoich oddziałów. Tak drastyczna decyzja została podjęta przez kierownictwo po zapoznaniu się z wynikami finansowymi z drugiej połowy tego roku.

Circuit City opublikowało informację, w której oznajmiło, że do pod koniec tego roku zamknie aż 155 z 711 sklepów w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie oznacza zamknięcie jednostek obecnych w 55 większych marketach oraz całkowite wycofanie się z 12 molochów. Decyzja oznacza także masowe zwolnienia pracowników - jak na razie zapowiedziano zwolnienie ponad 7 tysięcy pracowników (17% wszystkich zatrudnionych w CC).

James Marcum, od września pełniący funkcję prezesa CC, powiedział, że problemy finansowe spółki znacznie pogłębiły się z powodu ostatnich wydarzeń na rynkach finansowych i konsumenckich, które znacznie zmieniły tendencje makroekonomiczne. Jednym z przejawów takich zmian było oczekiwanie dostawców względem przedpłat, które miałaby oferować sieć za zamówione produkty. To jednak stało się niemożliwe z powodu trudności z uzyskaniem kredytu oraz słabszych wyników finansowych ze sprzedaży.

Wartość akcji Circuit City na nowojorskiej giełdzie spadły od początku tego roku aż o 90% (sic!). W ostatni poniedziałek firma dostała ostrzeżenie, w którym poinformowano, że może zostać wyrzucona z Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE).

Plan o raz informacja o potężnej restrukturyzacji ma utrzymać firmę na powierzchni. Trudno jednak wierzyć by CC mogło przetrwać tak głęboki kryzys. Opinię tę podziela Colin McGranham, analityk Stanford Bernstein, który stwierdził, że "na tę chwilę upadłość Circuit City jest raczej nieunikniona".

Circuit City oraz Best Buy do niedawna stanowiły prawdziwe potęgi-molochy jeśli chodzi o rynek elektroniki w Stanach Zjednoczonych. Widać, że taki stan rzeczy ulega szybkiej zmianie. Nie bez znaczenia jest fakt, że wielu klientów przenosi się do sklepów internetowych. Również sieci pierwotnie niezwiązane z elektroniką (np. Wal-Mart) w ostatnim czasie znaczenie rozszerzyły swoją ofertę.

Oświadczenie Circuit City znajduje się pod tym adresem (jęz. angielski).


Zobacz również